Przejdź do treści strony Przejdź do głównego menu Przejdź do menu "Na skróty"

1 kwietnia br. rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 - nie czekaj na ostatnią chwilę, spełnij obowiązek - spisz się przez Internet spis.gov.pl i weź udział w loterii.

Ikona strzałki w dół
Strzeleczki

Wirus afrykańskiego pomoru świń

W związku z szerzącym się problemem związanym ze stałym rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń Główny Lekarz Weterynarii za pośrednictwem Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej przypomina o obowiązującym zakazie sprzedaży świń poza miejscami nadzorowanymi przez Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Ponadto należy zwrócić uwagę, że szerzenie się ASF jest związane nie tylko z bezpośrednim kontaktem ze zwierzętami zakażonymi, ale także poprzez:

  • przenoszenie wirusa przez osoby odwiedzające gospodarstwa rolne i przemieszczające się miedzy nimi
  • karmienie zwierząt skażoną paszą oraz wodą
  • spożywanie przez zwierzęta skażonych resztek żywnościowych.

Mając na uwadze sytuację epizootyczną w zakresie ASF na terenie kraju warto zwrócić uwagę na sposób postępowania z resztkami żywnościowymi. Należy się ich pozbywać w sposób uniemożliwiający ich spożycie przez świnie domowe oraz dziki. Żywność pochodzenia zwierzęcego może zawierać patogeny wywołujące choroby zakaźne zwierząt w tym afrykański pomór świń. 

Do pobrania:

  1. PDFASF-realne zagrożenie.pdf
  2. PDFASF.pdf
     
Opublikował(a): Karol Trinczek Data publikacji: 22-06-2017 14:18 Modyfikował(a): Karol Trinczek Data modyfikacji: 22-06-2017 14:22
Przewiń do góryPrzewiń do góry