Przejdź do treści strony Przejdź do głównego menu Przejdź do menu "Na skróty"

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa - nie czekaj na ostatnią chwilę, spełnij obowiązek - spisz się przez Internet: spis.gov.pl. Od 12 maja br. pracę rozpoczęli także rachmistrze spisowi, którzy dzwonią z numeru: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Odbierz telefon i spisz się u rachmistrza.

Ikona strzałki w dół
Strzeleczki

Łowkowice

Liczba ludności: 585 mieszkańców
Powierzchnia: 674 ha
 
Wieś lokowana na prawie niemieckim już w początkach XIII wieku, wzmiankowana po raz pierwszy w źródłach pisanych w 1218r. jako Lofcovici, następnie w 1534r. jako Lowkowitz. Nazwa wsi wywodzi się od imienia Łowek. Wieś od średniowiecza często zmieniała właścicieli, po czym – w 1561r. – przeszła w ręce hrabiowskiego rodu Oppersdorfów. Zabytki:
  • Wiatrak - zbudowany w 1868 r. z cegły , otynkowany, o formie cylindrycznej i ścianie zwężającej się ku górze. Budowla czterokondygnacyjna, posiada cztery okna zwrócone w cztery strony świata. Obiekt odrestaurowany niedawno przez prywatnego właściciela, został przekształcony na restaurację. Pałac i park pochodzący z przełomu XIX i XX wieku, obecnie stanowi własność prywatną.
  • Kapliczka zbudowana w XIXw., murowana, otynkowana ze sklepieniem krzyżowym i półkolistym.
  • Krzyż przydrożny drewniany z rzeźbą Chrystusa Ukrzyżowanego i u dołu płaskorzeźbą Najświętszej Marii Panny.

 

 


Opublikował(a): Karol Trinczek Data publikacji: 11-01-2012 09:39
Przewiń do góryPrzewiń do góry