Pisarzowice

Liczba ludności: 326 mieszkańców
Powierzchnia: 884 ha
 
przysiółek Buława
Liczba ludności: 96 mieszkańców
 
Wieś powstała we wczesnym średniowieczu. Nazwa wsi, wzmiankowana po raz pierwszy w roku 1285 jako Villa Scriptoris, czyli wieś pisarza, sugeruje, że wieś była własnością jakiegoś urzędnika sprawującego funkcję pisarza. Od roku 1428 Pisarzowice należały do klasztoru cystersów w Lubiążu, później wielokrotnie zmieniali się właściciele wsi, by w roku 1646 przejść pod władanie hr. Oppersdorff z Głogówka. Rodzina Oppersdorff była właścicielem wsi do II wojny światowej.
Zabytki:
  • Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła - początki świątyni, wówczas pod wezwaniem św. Trójcy, sięgają końca XIII w. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1301 r. Niektóre części kościoła mogą pochodzić nawet z XIV w. Kruchta i kaplica zostały wzniesione około 1600 r. Kościół odnawiany był w 1784, 1858 i 1950r. Wczesnogotycka część kościoła posiada elementy renesansowe i barokowe, a zbudowana została z cegły i kamienia. Nad kruchtą jest szczyt pochodzący również z 1600 r. W kościele znajdują się zabytkowe przedmioty kultu: krucyfiks z 1 pol. XVI w., barokowa monstrancja z XVII w. W kościele wyróżnia się płyta nagrobna z 1580 roku starosty opolskiego i właściciela Pisarzowic, Mikołaja Lesoty. Jest to dzieło późnorenesansowe z kamienia z płaskorzeźbą rycerza. Wokół świątyni rozciąga się średniowieczny mur z kamienia.
  • Pałac pochodzący z połowy XVIII wieku, piętrowy, w stylu późnobarokowym. Posiada okazałą dwubiegową klatkę schodową. Sień wyposażona jest w 6 czworobocznych filarów. Od strony północnej zlokalizowana jest pałacowa kaplica. Od południa ulokowany jest dwukondygnacyjny spichlerz, nakryty dachem naczółkowym. Obecnie własność prywatna.

 

 


Imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny

°C °C

Język strony
Zamów newsletter
Projekt i realizacja: © 2011-2020 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności