Rolniku! Ruszył Powszechny Spis Rolny 2020, nie czekaj na ostatnią chwilę, spełnij obowiązek - spisz się przez Internet: https://spisrolny.gov.pl/

Racławiczki

Liczba ludności: 748 mieszkańców
Powierzchnia: 472 ha
 
Racławiczki po raz pierwszy wzmiankowane były w spisach urzędowych w 1383r. po łacinie i po niemiecku jako Polonicalis Rastlowitz, natomiast pierwsza odnotowana informacja o kościele parafialnym Św. Marii Magdaleny pochodzi z roku 1447. wtedy to kościół należał do archiprezbiteratu w Głogówku. Właścicielem Racławiczek od lat trzydziestych XIX wieku był baron Seherr-Thoss.
Zabytki:
  • Kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny w Racławiczkach - ma XV wieczne tradycje. Obecny został wzniesiony na początku XIX w. Elewacja zachodnia i wieża zostały przebudowane w 1913 roku. Znaczące remonty przeprowadzano w 1887 oraz w 1888 i 1952 r. W prezbiterium kościoła występuje sklepienie krzyżowe i sufitowe z fasadą. Na wieży znajduje się hełm baniasty z chorągiewką z datą 1913 r. Ołtarz i ambona mają charakter barokowy i pochodzą z I połowy XIX w. W kościele znajduje się także późnobarokowy obraz Matki Bożej z dzieciątkiem z XVIII w. Najstarszym elementem w świątyni jest dzwon, odlany w 1618 r. przez Adama Schrauba dla fundacji Johanna Tracusa.
  • Plebania z 1836 r i murowana kapliczka z 1 połowy XIX w. sklepiona krzyżowo.

 

 


Imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny

°C °C

Język strony
Zamów newsletter
Projekt i realizacja: © 2011-2020 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności