Rolniku! Ruszył Powszechny Spis Rolny 2020, nie czekaj na ostatnią chwilę, spełnij obowiązek - spisz się przez Internet: https://spisrolny.gov.pl/

Ścigów

Liczba ludności: 305 mieszkańców
Powierzchnia: 430 ha
 
przysiółek Kopalina
Liczba ludności: 20 mieszkańców
 
Początki wsi sięgają XVI wieku i należy je łączyć z wyrębem lasu i tworzeniem przez właściciela ziemskiego gospodarstw zagrodniczych posiadających domy i niewielkie działki. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1531 roku jako Sygow. Nazwa Ścigów pojawia się dopiero w XIX w. i wywodzi się prawdopodobnie od nazwy osobowej Ścig. Wieś do początku XIX wieku należała do chrzelicko – prudnickiego dominium. Była to osada niewielka, bo wówczas liczyła 38 domów i około 250 mieszkańców. Na przełomie XVIII i XIX wieku, wraz z karczowaniem lasu, rozwinął się przysiółek Kopalina, którego nazw wywodzi się od czynności kopania, niezbędnego przy karczowaniu lasu. Pierwsze pisane wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1799r., kiedy powstała tam baza dla robotników leśnych.
Zabytki:
  • Zabytkowa dzwonnica z około połowy XIX wieku, zbudowana na planie kwadratu. Posiada cztery kondygnacje, rozdzielone gzymsami z wnękami i okienkami. Parter sklepiony kolebkowo, dach typu namiotowego kryty dachówką.

 

 


Imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny

°C °C

Język strony
Zamów newsletter
Projekt i realizacja: © 2011-2020 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności