Przejdź do treści strony Przejdź do głównego menu Przejdź do menu "Na skróty"

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa - nie czekaj na ostatnią chwilę, spełnij obowiązek - spisz się przez Internet: spis.gov.pl. Od 12 maja br. pracę rozpoczęli także rachmistrze spisowi, którzy dzwonią z numeru: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Odbierz telefon i spisz się u rachmistrza.

Ikona strzałki w dół
Strzeleczki

Położenie i mieszkańcy

Gmina położona jest na Nizinie Śląskiej, w południowo - środkowej części województwa opolskiego, w dorzeczu Białki i Osobłogi. Zajmuje obszar 117 km2., z czego 1/3 to lasy. Powstała w 1973 roku z połączenia trzech gromad: Dobrej, Strzeleczek i Zieliny. W 1998 roku znalazła się w granicach powiatu krapkowickiego. Siedzibą Gminy jest przemysłowo-rolnicza wioska Strzeleczki.

polozenie.jpeg

Gminę tworzy 13 starych śląskich wiosek i przysiółków, obecnie sołectw: Dobra z przysiółkiem Nowy Bud, Dziedzice, Komorniki z przysiółkiem Nowy Młyn, Kujawy, Łowkowice, Moszna z przysiółkiem Urszulanowice, Pisarzowice z przysiółkiem Buława (Putów), Racławiczki, Smolarnia z przysiółkiem Serwitut (Skarczów), Strzeleczki, Ścigów z przysiółkiem Kopalina, Wawrzyńcowice, Zielina.

Mieszka tu obecnie 7892 osób, z tego w Strzeleczkach 1601. Gęstość zaludnienia wynosi 67 os./km2. Większość czynnej zawodowo ludności, ponad 59%, pracuje poza rolnictwem. Gminę zamieszkuje przeważnie rdzenna ludność śląska. Spora grupa mieszkańców należy do mniejszości narodowej niemieckiej i posiada podwójne obywatelstwo: polskie i niemieckie.

Opublikował(a): Karol Trinczek Data publikacji: 13-01-2012 11:38
Przewiń do góryPrzewiń do góry