Rolniku! Ruszył Powszechny Spis Rolny 2020, nie czekaj na ostatnią chwilę, spełnij obowiązek - spisz się przez Internet: https://spisrolny.gov.pl/

Gmina Strzeleczki położona jest na Nizinie Śląskiej, w południowo - środkowej części województwa opolskiego, w dorzeczu Białki i Osobłogi. Zajmuje obszar 117 km2., z czego 1/3 to lasy.

Gminę tworzy 13 sołectw: Dobra z przysiółkiem Nowy Bud, Dziedzice, Komorniki z przysiółkiem Nowy Młyn, Kujawy, Łowkowice, Moszna z przysiółkiem Urszulanowice, Pisarzowice z przysiółkiem Buława, Racławiczki, Smolarnia z przysiółkiem Serwitut, Strzeleczki, Ścigów z przysiółkiem Kopalina, Wawrzyńcowie i Zielina.

Mieszka tu obecnie  7 304 osób, z tego w Strzeleczkach 1 569. Gęstość zaludnienia wynosi 62 os./km2. Większość czynnej zawodowo ludności, ponad 59%, pracuje poza rolnictwem. Gminę zamieszkuje przeważnie rdzenna ludność śląska. Spora grupa mieszkańców należy do mniejszości narodowej niemieckiej i posiada podwójne obywatelstwo: polskie i niemieckie.

 Gmina Strzeleczki to jeden z ciekawszych regionów Opolszczyzny. Jej mieszkańcy to ludzie pracowici i gościnni. Ich bogate, ciekawe, często tragiczne i pogmatwane dzieje są typowe dla społeczności zamieszkujących tereny graniczne.

Turystów przyciąga tu między innymi znakomicie zachowany zespół pałacowo-parkowy w Mosznej z rzadkim skupiskiem rododendronów i azalii, stadnina koni w Mosznej, Gminny Ośrodek Wypoczynkowy w Dobrej oraz okoliczne lasy, będące częścią kompleksu Borów Niemodlińskich, bogate w grzyby i jagody, zapewniające doskonały wypoczynek.

 

 

Imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny

°C °C

Język strony
Zamów newsletter
Projekt i realizacja: © 2011-2020 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności