Zabytki
Gminna Ewidencja Zabytków Gminy Strzeleczki (zarządzenie Wójta Gminy Strzeleczki) i Gminny Program Opieki nad Zabytkami (uchwała Rady Gminy Strzeleczki)
Realizując obowiązki, wynikające z Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, sporządzono aktualną Gminną Ewidencję Zabytków. Do czasu założenia niniejszej Ewidencji jej funkcję pełnił liczący ponad 700 pozycji wykaz, tj. spis obiektów zabytkowych otrzymany w 2010 roku od Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Przyjęcie zarządzenia poprzedzono czynnościami mającymi na celu uporządkowanie
i zaktualizowanie wykazu z roku 2010, co w konsekwencji wpłynęło na zmniejszenie o ponad 180 sztuk liczby obiektów, które Gmina miała obowiązek ująć w Gminnej Ewidencji.
Obecnie do Gminnej Ewidencji Zabytków wpisanych jest ponad 500 budynków, wśród nich pałace, kościoły, kapliczki, zabytki techniki i domy. Należy podkreślić, że ujęcie budynku
w ewidencji nie uniemożliwia przeprowadzenia w nim przez właściciela lub użytkownika prac remontowych, konserwatorskich lub budowlanych, a jedynie nakłada obowiązek uzyskania opinii Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dla planowanych przedsięwzięć.
O uwarunkowaniach prawnych ochrony i opieki nad zabytkami, możliwościach finansowania prac remontowych i konserwatorskich oraz stanie zachowania zabytków na terenie Gminy Strzeleczki przeczytać można w Gminnym Programie Opieki nad Zabytkami, opracowanym zgodnie z ww. ustawą na lata 2017-2020.
Ewidencja, przyjęta zrządzeniem, ma charakter zbioru otwartego i podlega aktualizacji.
- 1. POnZ uchwała nr XL-242-17.pdf (388,51KB)
- 2. POnZ Strzeleczki 2017-2020.pdf (7,62MB)
- 3. GEZ zarządzenie - nr 370-17.pdf (438,03KB)
- 4. GEZ zarządzenie - nr 370-17+lista.pdf (325,03KB)
- 5. Wykaz GEZ Strzeleczki - archeologicznych.pdf (87,25KB)
- 6. Nr XXX-186-21 z 25.02.2021 r. w spr. przyjęcia Programu Ochrony nad Zabytkami.pdf (6,50MB)
- 7.nr-129-22-z-01122022-w-sprawie-aktualizacji-gminnej-ewidencji-zabytkow-gminy-strzeleczki-przyjetej-zarza.pdf (3,25MB)
- 8.uchwała LXIV_418_23_w spr. zasad udzielania dotacji z budżetu Gminy na prace konserwatorskie_zabytki dostępne publicznie.pdf (1,50MB)
Zasady ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków, w tym krajobrazów kulturowych, oraz dóbr kultury współczesnej na terenie Gminy Strzeleczki zawierają również uchwały – plany zagospodarowania przestrzennego udostępnione pod adresem: https://strzeleczki.pl/3279/miejscowe-plany-zagospodarowania-przestrzennego.html lub za pomocą: https://strzeleczki.e-mapa.net
Moszna - zespół pałacowo- parkowy
Zamek w Mosznej, ufundowany przez Tiele-Wincklerów - jedną z najzamożniejszych śląskich rodzin, należy do najwspanialszych zabytkowych budowli na Opolszczyźnie. Odbudowany i rozbudowany został po pożarze, który wybuchł w nocy z 2 na 3 kwietnia 1896 r. (powiększony został w 1913 r). Duże zróżnicowanie kształtów i wysokości, zawiłość układu poszczególnych elementów architektonicznych, wreszcie całkowite zatarcie brył stanowiących korpus każdej z części zamku powoduje, iż trudno jest od razu pojąć koncepcję zawartą w owej budowli.
Najstarsza część zamku w Mosznej jest odbudowanym pałacykiem o barokowych XVIII - wiecznych formach. Dwa boczne skrzydła powstały później. Plan zamku układa się w nieregularny kształt litery U, przy czym skrzydła boczne, dołączone od wschodu i zachodu do środkowej części pałacu, głęboko wchodzą w stronę parku, ujmując z obu stron taras z ozdobną balustradą i reprezentacyjnymi lustrzanymi schodami.
Tę bardzo oryginalną budowlę, wieloskrzydłową z reprezentacyjnymi wnętrzami, basztami i tarasami, charakteryzuje rzadko spotykany rozmach. Dominującą cechą zamku jest jego asymetria i nieregularność oraz trudna do uchwycenia kompozycja przestrzenna oparta na tzw. addytywności czyli dodawaniu poszczególnych elementów architektonicznych. Budowla przypomina wyglądem malowniczy i tajemniczy zarazem średniowieczny zamek.
Pałac otacza wspaniały park uznany za zabytek kultury. Ma on obecnie 39 ha powierzchni. Rośnie w nim 13 dębów szypułkowych (ich wiek: 300-350 lat) i dwie sosny wejmutki (wiek 120 lat). Zachowany do dziś kanał wzorowany na holenderskich i francuskich otoczony jest aleją lipową, której wiek ustalono na ok. 200 lat. W parku urzeka swym pięknem czterorzędowa aleja kasztanowa, a także sześciorzędowa aleja czerwonych dębów Park moszeński przecina wiele dróg i ścieżek. Do 1945 roku była tu droga wodna, wiodąca po okolicznych stawach i kanałach. Można było z łodzi oglądać zarówno park, jego ciekawą roślinność, a zwłaszcza piękne azalie, którymi do dziś szczyci się pałac i park w Mosznej. Nie ma tu ani płotów, ani innych ograniczeń, park łączy się bezpośrednio z okolicznymi lasami i polami. Wraz z zamkiem stanowi znakomity przykład połączenia architektury z przyrodą.
Strzeleczki
- Kościół parafialny p.w. św. Marcina - wzmiankowany po raz pierwszy w 1394 r., a w 1447 r. wymieniony w rejestrze świętoperza wśród parafii arcyprezbitariatu głogóweckiego. Kościół ten, najpierw drewniany, ulegał kilkakrotnie pożarom Obecny, murowany, późno barokowy, zbudowany został w 2 połowie XVIII w. być może z zachowaniem dolnej kondygnacji poprzedniego kościoła, późnogotyckiego.
- Cmentarny kościółek, gotycki.
- Plebania - I połowa XIX w.
- Stary wiatrak - XIX w.
- Kapliczka z XIX w. z ludową rzeźbą Chrystusa Frasobliwego.
Dobra
- Kościół - ufundowany w 1867 r przez żonę właściciela Dobrej, hrabinę Olgę Seherr-Thoss, murowany, neogotycki. Na zewnętrznej ścianie wmurowana płyta nagrobna rycerza Kaspra Rogowskiego (zm. 1611.) Płyta wykonana z kamienia, na niej płasko rzeźbiona postać, otoczona ośmioma kartuszami herbowymi.
- Park krajobrazowy z ruinami zamku - w parku krajobrazowym stworzonym w połowie XIX wieku przez Gustawa Meyra, twórcę ogrodów berlińskich, znajdują się ruiny pałacu, który niegdyś był siedzibą możnego rodu von Seherr- Thoss. W parku znajdują się liczne okazy starodrzewia, w tym 200 letni wiąz polny. Obecnie własność prywatna, w odbudowie.
Dziedzice
- Kapliczka z dzwonnicą - koniec XIX w.
Komorniki
- Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny - neogotycki, zbudowany przez proboszcza Zarubę, w znacznej mierze z funduszów zgromadzonych prze poprzednika ks. Jachnika. Świątynia powstała w roku 1890 w miejscu rozebranego starego kościoła. Przeniesiono do niej stacje drogi krzyżowej z poprzedniego kościoła.
- Kapliczka - zbudowana ok. połowy XIX w. Kwadratowa, sklepiona krzyżowo z wejściem zamkniętym półkoliście. Narożniki ujęte pilastrami, niski szczyt trójkątny, dach siodłowy.
Kujawy
Kujawy
- Kościół parafialny pw. św. Trójcy - z XVI w., rozbudowany w stylu renesansowym. Świątynia wykona została z otynkowanego kamienia. Po rozbudowie przybrała formę trójnawową, bazylikową. Okna są tu półkoliste. Wejście do zakrystii jest także łukowate z żelaznymi drzwiami, okutymi w środku, z rozetą i starym zamkiem z 2 połowy XVI w. W prezbiterium znajduje się późnorenesansowa polichromia z XVI wieku, na sklepieniu dwa trąbiące anioły z Arma Christi. Kościół posiada drewniany, późnobarokowy ołtarz główny z 2 połowy XVIII wieku, renesansowa ambonę z końca XVI wieku. W świątyni znajdują się liczne zabytkowe przedmioty liturgiczne oraz brązowe lichtarze. Dużą osobliwością jest również rejestr zawartych małżeństw. Najstarsze wpisy pochodzą z XVI w. i dokonywane były w języku polskim i niemieckim.
- Zabytkowy zespół pałacowo-parkowy - pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, obecnie stanowi własność prywatną.
Łowkowice
Łowkowice
- Wiatrak - zbudowany w 1868 r. z cegły , otynkowany, o formie cylindrycznej i ścianie zwężającej się ku górze. Obiekt odrestaurowany został niedawno przez prywatnego właściciela.
- Kapliczka - zbudowana w XIX w., murowana, otynkowana, prostokątna, sklepiona krzyżowo. Szczyt trójkątny
- Krzyż przydrożny - ludowy, drewniany z rzeźbą Chrystusa Ukrzyżowanego i u dołu płaskorzeźbą Najświętszej Marii Panny.
Pisarzowice
- Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła - początki świątyni, wówczas pod wezwaniem św. Trójcy, sięgają końca XIII w. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1301 r. Niektóre części kościoła mogą pochodzić nawet z XIV w. Kruchta i kaplica zostały wzniesione około 1600 r. Kościół odnawiany był w 1784, 1858 i 1950r. Wczesnogotycka część kościoła posiada elementy renesansowe i barokowe, a zbudowana została z cegły i kamienia. Nad kruchtą jest szczyt pochodzący również z 1600 r. W kościele znajdują się zabytkowe przedmioty kultu: krucyfiks z 1 pol. XVI w., barokowa monstrancja z XVII w. W kościele wyróżnia się płyta nagrobna z 1580 roku starosty opolskiego i właściciela Pisarzowic, Mikołaja Lesoty. Jest to dzieło późnorenesansowe z kamienia z płaskorzeźbą rycerza. Wokół świątyni rozciąga się średniowieczny mur z kamienia.
- Pałac z połowy XVII w. - piętrowa bryła w stylu poźnobarokowym. Posiada okazałą dwubiegową klatkę schodową. Sień wyposażona jest w 6 czworobocznych filarów. Od strony północnej zlokalizowana jest pałacowa kaplica. Od południa ulokowany jest dwukondygnacyjny spichlerz, nakryty dachem naczółkowym.
Racławiczki
- Kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny - ma XV wieczne tradycje.
Smolarnia
- Kapliczka - dzwonnica - zabytek zbudowany w XIX wieku.
Ścigów
- Dzwonnica - z połowy XIX w. Zbudowana na planie kwadratu, posiada 4 kondygnacje, rozdzielone gzymsami z wnękami i okienkami. Na parterze sklepiona kolebkowo. Dzwonnica nakryta jest dachem namiotowym z dachówką
Zielina
- Kapliczka XIX wiek - murowana i sklepiona krzyżowo. Jest prostokątna i posiada otynkowane ściany. Wejście zamknięte półkoliście, a elewacja frontowa ma wysmukłą wieżyczkę. Pokryta jest dachem siodłowym. Wewnątrz znajduje się barokowa rzeźba św. Grzegorza.