Przejdź do treści strony Przejdź do głównego menu Przejdź do menu "Na skróty"
Strzeleczki

Widzisz - reaguj - zadzwoń

W związku z nadchodzącymi mrozami przypominamy o zwracaniu szczególnej uwagi na osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Osoby bezdomne, samotne, a także pod wpływem alkoholu są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu.

Nie bądźmy obojętni, reagujmy jeśli zauważymy kogoś potrzebującego pomocy. Zawiadamiajmy odpowiednie służby, np. Policja. (tel. 997 lub 112). Możemy też powiadomić pracowników socjalnych w najbliższym ośrodku pomocy społecznej (tel. 77 466 80 37). Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.

Schroniska dla bezdomnych przyjmują coraz więcej potrzebujących. Noclegownie, choć już są pełne przyjmują wszystkich. W razie potrzeby wykorzystane będą zapasowe materace.

W Polsce są placówki oferujące schronienie i ciepły posiłek osobom bezdomnym. Nie są skazani na koczowanie w pustostanach, na działkach czy w piwnicach. Jednak, właśnie z uwagi na swoją sytuację, mają ograniczony dostęp do informacji o schroniskach lub noclegowniach.

Pamiętajmy o tych, którzy nie mają gdzie się przed nimi schronić

Wykaz bezpłatnych infolinii dla bezdomnych, w których można uzyskać informacje na temat najbliższego schroniska, podobnie jak wykaz placówek, zapewniających wsparcie osobom bezdomnym we wszystkich województwach, znajduje się  na stronie internetowej ministerstwa rodziny.

widzisz reaguj zadzwoń.jpeg

Schronienie w okresie zimowym bezdomni mogą znaleźć w noclegowaniach, ogrzewalniach i schroniskach oferujących czasowy pobyt i opiekę wspomagającą.

We wszystkich województwach działają Centra Zarządzania Kryzysowego 987 (infolinia) które są zobowiązane do wskazywania miejsc w placówkach dla osób bezdomnych tj. ogrzewalniach, noclegowniach i schroniskach. W Centrach tych działają również bezpłatne infolinie. Zainteresowane osoby mogą uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni, punktów, gdzie udzielana jest pomoc rzeczowa, finansowa, prawna i medyczna na terenie całego województwa.

Opublikował(a): Karol Trinczek Data publikacji: 12-01-2017 11:33 Modyfikował(a): Karol Trinczek Data modyfikacji: 18-01-2017 16:54
Przewiń do góryPrzewiń do góry