Przejdź do treści strony Przejdź do głównego menu Przejdź do menu "Na skróty"
Strzeleczki

Duże szanse na gazyfikację gminy

gazyfikacja gminy.jpeg

 

 

 

 

W dniu 30.06.2017 roku w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim z inicjatywy Wojewody Opolskiego zostało zorganizowane spotkanie Prezesa Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o., z przedstawicielami wybranych 18 jednostek samorządu terytorialnego  województwa opolskiego. Spotkanie, poświęcone było rozwojowym planom inwestycyjnym P.S.G. obejmującym m.in. teren Gminy Strzeleczki. Wg informacji przekazanych podczas spotkania plan rozwojowy PSG na terenie naszej gminy w pierwszej kolejności będzie obejmował włączenie do sieci gazowej miejscowości Dobra. Gmina Strzeleczki wykazuje szczególne zainteresowanie tą tematyką, w wyniku czego podczas spotkania podpisano list intencyjny, regulujący wstępną chęć podjęcia współpracy, określając ogólne zasady mające na celu zaplanowanie i wybudowanie gazowej sieci dystrybucyjnej w Gminie Strzeleczki. List intencyjny stanowi podstawę rozpoczęcia prac analitycznych i projektowych przez PSG we współpracy z Gminą, mających na celu realizację inwestycji przez PSG.

Ambitne plany inwestycyjne Polskiej Spółki Gazownictwa w województwie opolskim napawają optymizmem i są realną szansą na rozwój tych terenów, a dostarczenie gazu na tereny rolnicze to ogromny postęp cywilizacyjny i szansa na prowadzenie nowoczesnych, ekologicznych działań w przemyśle rolno – spożywczym.

Dr Adam Węgrzyn – wiceprezes PGNiG – podczas spotkania obszernie zapoznał zebranych o zmianie strategii zarówno całej Grupy Kapitałowej PSG, która to Spółka stawia na rozwój, aktywną współpracę z samorządami i rozwój poprzez gazyfikację nowych regionów oraz zwiększenie liczby odbiorców.

W tej chwili w Polsce na 2479 gmin zgazyfikowanych jest jedynie 1433. PSG od lipca 2016 roku organizuje spotkania z samorządowcami, czego efektem są listy intencyjne o współpracy między Spółką, a gminami. Do tej pory podpisano ich w całym kraju ponad 290. PSG chce gazyfikować nowe gminy, zwłaszcza te gdzie dostęp do sieci gazowej był do tej pory ograniczony lub niemożliwy, z wykorzystaniem stacji regazyfikacji skroplonego gazu LNG, czyli poprzez tzw. gazyfikację wyspową.

Do 2018 Spółka chce wybudować 11 kolejnych stacji. Ogółem na inwestycje w infrastrukturę gazowniczą w całej Polsce PSG przeznaczy do 2022 roku ponad 11 miliardów złotych.

O kolejnych etapach współpracy Gminy Strzeleczki z Polską Spółką Gazownictwa będzie Państwa informować na bieżąco.

Opublikował(a): Karol Trinczek Data publikacji: 06-07-2017 11:34 Modyfikował(a): Karol Trinczek Data modyfikacji: 06-07-2017 11:48
Przewiń do góryPrzewiń do góry