Świadczenie 500 + w okresie zasiłkowym 2017/2018
Informujemy Państwa, iż od 1 sierpnia 2017 roku będzie można ubiegać się o świadczenie wychowawcze z Programu „Rodzina 500+". W celu skorzystania ze świadczenia w zbliżającym się okresie zasiłkowym należy złożyć nowy wniosek, który jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod adresem: http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/rodzina-500-plus/wzor-wniosku-o-swiadczenie-wychowawcze/ .
W tym samym czasie można również ubiegać się o świadczenia rodzinne oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres. Wypełnione wnioski można dostarczyć osobiście, przesłać listownie lub drogą elektroniczną za pomocą ministerialnego Portalu Informacyjno – Usługowego Emp@tia, bankowości elektronicznej, PUE ZUS – Platformę Usług Elektronicznych ZUS oraz Profil Zaufany.
Najistotniejsze zasady przyznawania świadczenia wychowawczego pozostają niezmienne. Wysokość wypłacanego wsparcia nadal będzie wynosić 500 zł oraz przysługiwać do ukończenia 18 roku życia. W dalszym ciągu kryterium dochodowe obowiązuje jedynie na pierwsze dziecko (800 lub 1200 złotych w przypadku dziecka niepełnosprawnego).
Okresy zasiłkowe
Prawo do uzyskania świadczenia wychowawczego ustalane jest na rok – od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku (jedynie trwający nadal okres rozpoczął się 1 kwietnia 2016r. i potrwa do 30 września 2017r.) Taki sam okres dotyczy również świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Natomiast dla świadczeń rodzinnych okres zasiłkowy rozpoczyna się 1 listopada i potrwa do 31 października następnego roku.
Składanie wniosków oraz terminy wypłat
- Jeżeli wnioskodawca złoży prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie wychowawcze wraz z niezbędnymi dokumentami do 31 sierpnia, przyznanie i wypłata za październik nastąpi do 31 października.
- W przypadku gdy wniosek zostanie złożony we wrześniu, ustalenie prawa do świadczenia „500+” i wypłata za październik oraz listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada.
- Złożenie wniosku w październiku spowoduje, że ustalenie prawa do świadczenia oraz wypłata za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia.
- Natomiast, gdy wniosek zostanie złożony w listopadzie, przyznanie i wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do 31 stycznia następnego roku.
Należy pamiętać, że jeżeli wniosek zostanie złożony później niż w październiku, prawo do uzyskania świadczenia „500 +” zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu zasiłkowego.
Jak złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze?
Formularze wniosków i inne dokumenty niezbędne do ubiegania się o świadczenia wychowawcze, rodzinne i z funduszu alimentacyjnego można uzyskać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Strzeleczkach lub pobrać ze strony internetowej pod adresem: http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/wzory-wnioskow-o-swiadczenia-dla-rodzin/ .
Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia „500 +” zawiera:
- Dane osoby ubiegającej się o przyznanie świadczenia: imię, nazwisko, data urodzenia, adres miejsca zamieszkania, stan cywilny, obywatelstwo, płeć, PESEL i o ile posiada adres poczty elektronicznej oraz numer telefonu,
- Dane dzieci pozostających na utrzymaniu wnioskodawcy: imię, nazwisko, data urodzenia, adres miejsca zamieszkania, stan cywilny, obywatelstwo, płeć, PESEL.
Do wniosku należy dołączyć:
- Zaświadczenie lub oświadczenie dokumentujące wysokość innych dochodów niż dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych dotyczące każdego członka rodziny,
- Zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego, dotyczące członków rodziny rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zawierające informacje odpowiednio o:
- formie opłacanego podatku,
- wysokości przychodu,
- stawce podatku,
- wysokości opłacanego podatku
- w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego
- Zaświadczenie lub oświadczenie oraz dowody niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego:
- zaświadczenie sądu opiekuńczego lub ośrodka adopcyjnego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie o przysposobienie dziecka,
- prawomocne orzeczenie sądu orzekające rozwód lub separację,
- prawomocne orzeczenie sądu orzekające świadczenia alimentacyjne,
- orzeczenie sądu opiekuńczego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka,
- inne dokumenty potwierdzające spełnianie warunków do przyznania lub ustalenia wysokości świadczenia wychowawczego będącego przedmiotem wniosku.
- Oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego lub gospodarstwa członka rodziny wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia
- Oświadczenie o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne albo składek członka rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego (dotyczy tylko osób, które mają opłacone składki zdrowotne od dochodów z tytułu emerytury lub renty w KRUS).
Więcej informacji pod numerem telefonu: 77 407 66 98