Przejdź do treści strony Przejdź do głównego menu Przejdź do menu "Na skróty"
Zamek w Mosznej

„Biblioteka pod Słoneczkiem”

1 sierpnia 2017 roku propozycja kolejnego  wyjazdu na rowerach w ramach akcji „Poznajemy historię naszej gminy” odbyła się pod hasłem „Biblioteka pod Słoneczkiem”. Powodem był żar lejący się z  nieba i pełne słońce.

Dzieci na rowerach, pod opieką pani Anny Faszynki  wyjechały spod biblioteki w Racławiczkach. W Zielinie dołączyły do oczekującej grupy pod nadzorem pani Teresy Pawłowskiej i Małgorzaty Cyganik. Młodsze dzieci bezpiecznie, pod nadzorem też rodziców , podążały do pierwszej planowej miejscowości- Buławy. Buława jest przysiółkiem Pisarzowic. W XIX wieku administracyjnie należała do Kujaw. Tamtejszy majątek ziemski obejmował 583 ha  ziemi ornej. Gospodarstwo to posiadało łąki i lasy.

 Asfaltową drogą, wśród dojrzewających zbóż, dojechali do miejscowości Pisarzowice. Miejscowość ta znana jest w gminie Strzeleczki z kościoła parafialnego p. w. św. Michała Archanioła - początki świątyni, wówczas pod wezwaniem Św. Trójcy, sięgają końca XIII w. Kruchta i kaplica zostały wzniesione około 1600 r.  W kościele znajdują się zabytkowe przedmioty kultu: krucyfiks z 1 poł. XVI w., barokowa monstrancja z XVII w. W kościele wyróżnia się płyta nagrobna z 1580 roku starosty opolskiego i właściciela Pisarzowic, Mikołaja Lesoty. Wokół świątyni rozciąga się średniowieczny mur z kamienia.

 Pisarzowice posiadają pałac. Pochodzi on  z połowy XVIII wieku, piętrowy, w stylu późnobarokowym. Ma on okazałą dwubiegową klatkę schodową. Od strony północnej zlokalizowana jest pałacowa kaplica. Od południa ulokowany jest dwukondygnacyjny spichlerz. Był on  siedzibą wdów z rodziny Oppersdorffów.

W związku z upałem wycieczka rowerowa ominęła pisarzowicki „amerykan” i skierowała się do Łowkowic. Tam, w uroczym miejscu, w baro-kawiarni „Wiatrak” wyremontowanym w 1999 roku przez państwa Tomalę, odpoczywali posilając się przygotowanym poczęstunkiem.

Droga do domu, chociaż trudna, bo upał męczył, przebiegła szybko i bezpiecznie.  W wycieczce rowerowej uczestniczyło  31 osób. Przejechali  25 km  .Najmłodszym uczestnikiem ,który sam jechał na rowerku był  5-cio letni Szymon Trela z Mosznej. Wszyscy go podziwiali za wytrzymałość. Chętny już jest na kolejny wyjazd.

Organizatorami wycieczki rowerowej „Poznajemy historię naszej gminy” była Gminna Biblioteka Publiczna w Strzeleczkach- Filia w Zielnie, oraz Gminny Ośrodek Kultury w Strzeleczkach- Dom Kultury w Kujawach.

01 poznajmy gminę.jpeg 02 poznajmy gminę.jpeg

Opublikował(a): Karol Trinczek Data publikacji: 04-08-2017 12:33 Modyfikował(a): Karol Trinczek Data modyfikacji: 04-08-2017 12:37
Przewiń do góryPrzewiń do góry