Przejdź do treści strony Przejdź do głównego menu Przejdź do menu "Na skróty"

Uprzejmie informujemy, że w dniu 09.06.2023 r. (Piątek) Urząd Gminy Strzeleczki oraz Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Łowkowicach będą nieczynne. Za wszelkie niedogodności serdecznie przepraszamy.

Zamek w Mosznej

Uwaga – idzie zima!

uwaga idzie zima.jpeg

Zbliżający się okres jesienno-zimowy rozpoczyna coroczny sezon grzewczy. Kiedy klimaty mieszkań stają się ciepłe i przytulne na zewnątrz rozpoczyna się nierówna walka pomiędzy próbującym przetrwać środowiskiem, a kłębiastymi chmurami dymu wydobywającymi się z kominów. Substancje przedostające się do atmosfery z rozproszonych źródeł punktowych uwalniają nie tylko uboczne produkty spalania paliw, ale także wszelkiego rodzaju odpadów, które niestety wciąż trafiają do naszych pieców i kotłów.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia z powodu zanieczyszczenia powietrza przedwcześnie umiera ok. 44 tyś. Polaków, w tym około 1 tysiąca osób na Opolszczyźnie. Zanieczyszczenia atmosfery niosą ze sobą szereg zagrożeń w postaci:

 • osłabienia układu immunologicznego, czyli zwiększają podatność na różne schorzenia chorobowe,
 • osłabienia procesów wzrostu u dzieci,
 • osłabiania procesów rozrodczych,
 • zaburzeń neurologicznych i hormonalnych,
 • zagrożeń chorobami nowotworowymi oraz wadami rozwojowymi u płodów,
 • negatywnego oddziaływania na funkcjonowanie szpiku kostnego, pracę nerek i układu nerwowego,
 • zmian we krwi i naczyniach krwionośnych.

Emisja zapewniająca nam dobrobyt wystarczająco zanieczyszcza nasze środowisko, a tym samym organizmy ludzkie, które narażone są na ciężkie choroby, depresje i inne defekty. Dlatego w obliczy zaistniałej sytuacji konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań eliminujących niepotrzebne zanieczyszczenia atmosfery. Pamiętajmy, że odpady, które lądują w paleniskach bez ponoszenia dodatkowych opłat możemy poddać odzyskowi, a w ostateczności unieszkodliwianiu na składowisku.

Obecna sytuacja spowodowała, że konieczne było wprowadzenie obostrzeń prawnych, zmuszających społeczeństwo do ograniczenia niskiej emisji w sposób obligatoryjny. Z dniem 1 października br. w życie wchodzi Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwa stałe, które zakazuje stosowania i produkowania kotłów gorszej klasy niż 5 od dnia wejścia w życie. Dla kotłów wyprodukowanych, a nie wprowadzonych do obrotu i użytkowania przed 1 października b.r. przepisy będą obowiązywać od 1 lipca 2018 r. Ponadto Sejmik Województwa Opolskiego przyjął tzw. uchwałę antysmogową, której przepisy wprowadzają z dniem 1 listopada b. r. zakaz spalania:

 • węgla brunatnego i paliw produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
 • mułów i flotokoncentratów węglowych (paliwa o uziarnieniu <3 mm),
 • paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem mułów lub flotokoncentratów węglowych,
 • paliw stałych produkowanych z węgla kamiennego, w których zawartość frakcji o uziarnieniu < 3 mm przekracza 15%,
 • drewna o wilgotności w stanie roboczym większej niż 20%.
Opublikował(a): Karol Trinczek Data publikacji: 08-11-2017 07:48 Modyfikował(a): Karol Trinczek Data modyfikacji: 08-11-2017 07:52
Przewiń do góryPrzewiń do góry