Uwaga – idzie zima!
Zbliżający się okres jesienno-zimowy rozpoczyna coroczny sezon grzewczy. Kiedy klimaty mieszkań stają się ciepłe i przytulne na zewnątrz rozpoczyna się nierówna walka pomiędzy próbującym przetrwać środowiskiem, a kłębiastymi chmurami dymu wydobywającymi się z kominów. Substancje przedostające się do atmosfery z rozproszonych źródeł punktowych uwalniają nie tylko uboczne produkty spalania paliw, ale także wszelkiego rodzaju odpadów, które niestety wciąż trafiają do naszych pieców i kotłów.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia z powodu zanieczyszczenia powietrza przedwcześnie umiera ok. 44 tyś. Polaków, w tym około 1 tysiąca osób na Opolszczyźnie. Zanieczyszczenia atmosfery niosą ze sobą szereg zagrożeń w postaci:
- osłabienia układu immunologicznego, czyli zwiększają podatność na różne schorzenia chorobowe,
- osłabienia procesów wzrostu u dzieci,
- osłabiania procesów rozrodczych,
- zaburzeń neurologicznych i hormonalnych,
- zagrożeń chorobami nowotworowymi oraz wadami rozwojowymi u płodów,
- negatywnego oddziaływania na funkcjonowanie szpiku kostnego, pracę nerek i układu nerwowego,
- zmian we krwi i naczyniach krwionośnych.
Emisja zapewniająca nam dobrobyt wystarczająco zanieczyszcza nasze środowisko, a tym samym organizmy ludzkie, które narażone są na ciężkie choroby, depresje i inne defekty. Dlatego w obliczy zaistniałej sytuacji konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań eliminujących niepotrzebne zanieczyszczenia atmosfery. Pamiętajmy, że odpady, które lądują w paleniskach bez ponoszenia dodatkowych opłat możemy poddać odzyskowi, a w ostateczności unieszkodliwianiu na składowisku.
Obecna sytuacja spowodowała, że konieczne było wprowadzenie obostrzeń prawnych, zmuszających społeczeństwo do ograniczenia niskiej emisji w sposób obligatoryjny. Z dniem 1 października br. w życie wchodzi Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwa stałe, które zakazuje stosowania i produkowania kotłów gorszej klasy niż 5 od dnia wejścia w życie. Dla kotłów wyprodukowanych, a nie wprowadzonych do obrotu i użytkowania przed 1 października b.r. przepisy będą obowiązywać od 1 lipca 2018 r. Ponadto Sejmik Województwa Opolskiego przyjął tzw. uchwałę antysmogową, której przepisy wprowadzają z dniem 1 listopada b. r. zakaz spalania:
- węgla brunatnego i paliw produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
- mułów i flotokoncentratów węglowych (paliwa o uziarnieniu <3 mm),
- paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem mułów lub flotokoncentratów węglowych,
- paliw stałych produkowanych z węgla kamiennego, w których zawartość frakcji o uziarnieniu < 3 mm przekracza 15%,
- drewna o wilgotności w stanie roboczym większej niż 20%.