Przejdź do treści strony Przejdź do głównego menu Przejdź do menu "Na skróty"
Strzeleczki

Czytelnicy w skansenie

2 sierpnia w ramach „Wakacyjnej Biblioteki”  odbyło się spotkanie w Kujawach.  Program obejmował: zwiedzanie parafialnego skansenu, kościoła, obejrzenie  spektaklu „Muzykanci z Bremy”.

Parafialny Skansen najmłodsi czytelnicy mieli okazje zwiedzić z przewodnikiem. Pani Regina Schichter bardzo barwie opowiadała o stworzonym w 2000 roku skansenie parafialnym. Pokaźną ilość cennych eksponatów podarowali sami wierni  kościoła pw. Św. Trójcy  Kujawy-Zielina-Wawrzyńcowice.

Zwiedzających zachwycił bardzo dobry stan zachowanych przedmiotów, ich różnorodność i piękno. Są tam urządzone izby z wszystkimi meblami i sprzętami, które służyły kiedyś ludziom. Izba pamięci mieści się w budynku sąsiadującym z kościołem. Nie można więc było pominąć  XVI w. kościoła, który został rozbudowany w stylu renesansowym. Świątynia wykona została z otynkowanego kamienia. Po rozbudowie przybrała formę trójnawową, bazylikową.  Dzieci zachwycił  drewniany, późnobarokowy ołtarz główny z  XVIII wieku, i renesansowa ambona z końca XVI wieku.

Najmłodsi  czytelnicy mieli też okazję zobaczyć spektakl „Muzykanci z Bremy”. Przedstawienie to oparte zostało na motywach baśni braci Grimm. Ci niemieccy pisarze Wilhelm i Karl Grimm, którzy spisali i opracowali ponad 200 lat temu wyjątkowe opowieści, nadal zachwycają czytelników. Świadczyć może o tym fakt, że spektakl w wykonaniu krakowskich aktorów obejrzało ponad 60 dzieci.

W trakcie przedstawienia dzieci zaprzyjaźniły się z czwórką zwierząt: Osiołkiem, Kogutem, Psem i Kotem.

„Muzykanci z Bremy” uczą miłości do zwierząt i dbałości o nie do końca ich życia. A zwłaszcza, kiedy są stare i chore, bo przecież są istotami, które też mają uczucia i serce.

Dzień spędzony w Kujawach zaczął się serdecznym przyjęciem i pysznym poczęstunkiem przygotowanym przez ks. Proboszcza Andrzeja Juchę i Panią  Reginę Schichter. W drodze powrotnej autokarem do domów dzieci dzieliły się wrażeniami z wyjątkowego pobytu w Kujawach. Ten dzień na długo pozostanie w ich  pamięci.

czytelnicy w skansenie.jpeg czytelnicy w skansenie2.jpeg

Opublikował(a): Karol Trinczek Data publikacji: 07-08-2018 08:37 Modyfikował(a): Karol Trinczek Data modyfikacji: 07-08-2018 08:48
Przewiń do góryPrzewiń do góry