Przejdź do treści strony Przejdź do głównego menu Przejdź do menu "Na skróty"
Zamek w Mosznej

Dobra

Liczba ludności: 779 mieszkańców, 
Powierzchnia:1.854 ha
 
przysiółek Nowy Bud
Liczba ludności: 84 mieszkańców
 
 
Wieś położona w pobliżu lasów dawnej Puszczy Niemodlińskiej. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1258r. Nazwa wsi Dobra wywodzi się od urodzajnej gleby, tj. dobrej ziemi. Od roku 1780 wieś była w posiadaniu hrabiego Heinricha Seherr-Thossa, jednego z największych właścicieli ziemskich na Śląsku. Wieś częściowo zniszczona podczas działań frontowych II wojny światowej (25-27 stycznia i 19 marca 1945r.), także wtedy został spalony zabytkowy pałac.
Zabytki:
  • Kościół - ufundowany w 1867 r przez żonę właściciela Dobrej, hrabinę Olgę Seherr-Thoss, murowany, neogotycki. Na zewnętrznej ścianie wmurowana płyta nagrobna rycerza Kaspra Rogowskiego (zm. 1611.) Płyta wykonana z kamienia, na niej płasko rzeźbiona postać, otoczona ośmioma kartuszami herbowymi.
  • Park krajobrazowy z ruinami zamku - w parku krajobrazowym stworzonym w połowie XIX wieku przez Gustawa Meyra, twórcę ogrodów berlińskich, znajdują się ruiny pałacu, który niegdyś był siedzibą możnego rodu von Seherr- Thoss. Park o powierzchni 39 ha zajmują liczne okazy starodrzewia, w tym 200 letni wiąz polny. Park i pałac obecnie są odbudowywane przez prywatnego właściciela.

 


Opublikował(a): Karol Trinczek Data publikacji: 11-01-2012 09:39
Przewiń do góryPrzewiń do góry