Pierwsze osiągnięcia w dziedzinie Karate
Karate tradycyjne to starożytna i piękna sztuka samoobrony bez broni. Opiera się w większym stopniu na wykorzystaniu możliwości całego ciała, niż siły mięśni rąk i nóg.
W zastosowaniach praktycznych liczy się strategia i szybkość reakcji w połączeniu z mocnym duchem walki. W karate nie można oddzielić od siebie sfery fizycznej i psychicznej - obie łączą się harmonijnie ze sobą.
Jeśli korzystamy z technik, jakie daje nam karate tradycyjne, waga i wzrost przeciwnika przestają mieć znaczenie. Karate zatem może nauczyć się każdy, niezależnie od wieku i siły fizycznej. Uprawianie karate sprawia, że pozbywamy się nieprawidłowych nawyków nabytych na skutek trybu życia. Należą do nich wady postawy, upośledzenia aparatu ruchowego i oddechowego, a także zahamowania psychiczne i charakterologiczne.
Poziom osiągnięty w nauce karate oznaczany jest kolorem pasa i powinien dokładnie odzwierciedlać nabyte umiejętności. Pas symbolizuje nieustającą pracę w codziennym treningu i rozwój osobisty w sztuce karate.
Kandydat, który podchodzi do egzaminu, musi wykazać się kondycją fizyczną i wiedzą o wymaganych technikach. Fizycznie i psychicznie jest gotów dać z siebie wszystko.
31 marca 15 osób uczestniczących na zajęcia ogólnorozwojowe z elementami karate tradycyjnego organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Strzeleczkach przystąpiło do egzaminu zdobywając pierwszy stopień uczniowski – biały pas 9 KYU. Grupa ćwiczy pod okiem Jarosława Pindela - reprezentującego Akademię Karate Tradycyjnego w Opolu.
Egzaminatorem był pan Zbigniew Sitarz 6 DAN – sędzia klasy międzynarodowej, egzaminator Polskiego Związku Karate Tradycyjnego. Zdobycie pasa umożliwia przede wszystkim udział w zawodach. Grupa ze Strzeleczek będzie miała okazję po raz pierwszy przystąpić do rywalizacji podczas Otwartych Mistrzostw Województwa Opolskiego, które odbędą się 1 czerwca w Głuchołazach. Już dziś trzymamy za nich kciuki!