Przejdź do treści strony Przejdź do głównego menu Przejdź do menu "Na skróty"
Zamek w Mosznej

Obóz pożarniczy dla MDP w Dobrej 2012

W dniach od 28 lipca – do 4 sierpnia br. miał miejsce kolejny już – dziesiąty  międzynarodowy obóz dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu gminy Strzeleczki i niemieckiej gminy Bitburg. Obóz organizowany naprzemiennie w Niemczech i w Polsce współfinansowany był przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Do Ośrodka Wypoczynkowego w Dobrej zjechała strażacka młodzież z jednostek OSP z terenu gminy Strzeleczki. Oprócz 27 – osobowej grupy młodzieży z Polski   w obozie wzięli udział również członkowie strażackich drużyn - Jugendfeuerwehr z jednostek z terenu gminy Bitburg wraz z opiekunami.

IMG_0765.jpeg P1000088.jpeg IMG_0789.jpeg

W trakcie pobytu na obozie, niemiecka i polska młodzież w trakcie prowadzonych zajęć szkoleniowych, zapoznała się z wyposażeniem straży pożarnych oraz regulaminem zawodów sportowo-pożarniczych dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Młodzi strażacy z polskiej grupy zapoznali się również z wymaganiami szkoleniowymi dla członków Jugendfeuerwehr, a następnie po zaliczeniu egzaminów otrzymali odznaki zdobytych sprawności. Strażackie elementy programu obozu, zwieńczyły zwyczajowo zawody sportowo-pożarnicze rozgrywane na boisku w Dobrej. W zawodach wzięło udział pięć drużyn: trzy polskie i dwie niemieckie składające się z uczestników obozu. Podczas uroczystości zakończenia zawodów wręczono zwycięskim drużynom puchary, a członkowie niemieckich drużyn otrzymali odznaki dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Zawody swą obecnością zaszczycili min. Wój Gminy Strzeleczki – Bronisław Kurpiela oraz z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Krapkowicach mł.bryg. Piotr Dudek.

 W trakcie trwania obozu, poza zajęciami szkoleniowymi był czas na rekreację i wypoczynek. Oprócz rozgrywek siatkówki plażowej, rugby i piłki nożnej zorganizowano dwie wycieczki wyjazdowe; do Oświęcimia – gdzie obie grupy zwiedziły obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, oraz do Wisły i Ustronia. 

W dniu wyjazdu tj. 4 sierpnia młodzież pożegnała swoich niemieckich kolegów i koleżanki, a kierownik niemieckiej grupy przekazał zaproszenia na kolejny obóz, który odbędzie się w Niemczech.

oprac. Lucjan Lubaszka

 

Opublikował(a): Karol Trinczek Data publikacji: 24-08-2012 11:27 Modyfikował(a): Katarzyna Szałecka-Ptak Data modyfikacji: 28-09-2022 10:54
Przewiń do góryPrzewiń do góry