Przejdź do treści strony Przejdź do głównego menu Przejdź do menu "Na skróty"

Szanowni Państwo, w związku z uczestnictwem pracowników Urzędu Miejskiego w Strzeleczkach w szkoleniu, uprzejmie informujemy, że: Dnia 5 września 2024 roku (Czwartek) Urząd będzie czynny do godz. 14:00; Dnia 6 września 2024 roku (Piątek) Urząd będzie nieczynnyZa powstałe niedogodności przepraszamy

Zamek w Mosznej

Komorniki

Liczba ludności: 510 mieszkańców
Powierzchnia: 589 ha
 
przysiółek Nowy Młyn
Liczba ludności:  41 mieszkańców
 
 
Wieś lokowana na prawie zachodnim już na początku XIII wieku. W zachowanych źródłach pierwsza wzmianka pochodzi z roku 1245, kiedy to Komorniki zostały przekazane przez księcia opolskiego Władysława I jako fundacja klasztorowi cystersów z Lubiąża. Od początku istnienia Komorniki były wsią kościelną, zostały jednak podzielone na dwie części: pierwotną jej część utrzymywali cystersi (do roku 1810 kiedy to przeszła na własność państwa pruskiego) natomiast druga część była własnością majoratu głogówieckiego hrabiowskiego rodu Oppersdorfów.
Nazwa przysiółka, Nowy Młyn, odnotowana została pierwszy raz w roku 1783, kiedy w tej miejscowości mieszkało 26 mieszkańców i wywodzi się od znajdującego się tam młyna. Zabytki:
  • Kościół, prawdopodobnie trzeci z kolei, pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Komornikach, zbudowany w stylu neogotyckim, przez proboszcza Zarubę, w znacznej mierze z funduszów zgromadzonych przez poprzednika ks. Jachnika. Świątynia powstała w roku 1888 w miejscu rozebranego starego kościoła. Przeniesiono do niej stacje drogi krzyżowej z poprzedniego kościoła.
  • Kapliczka zbudowana ok. połowy XIX., murowana, otynkowana.

 


Opublikował(a): Karol Trinczek Data publikacji: 11-01-2012 09:39
Przewiń do góryPrzewiń do góry