Przejdź do treści strony Przejdź do głównego menu Przejdź do menu "Na skróty"

Placówka Terenowa KRUS w Strzelcach Opolskich informuje, że obsługa Punktu informacyjnego w Strzeleczkach w miesiącu kwietniu ze względu na okres świąteczny ulega zmianie. Obsługa punktu będzie zapewniona w dniu 03.04.2023 r. w godzinach 9:00 - 12:00 w Pałacyku Gminnego Ośrodka Kultury.

Ikona strzałki w dół
Strzeleczki

Łowkowice

Liczba ludności: 598 mieszkańców
Powierzchnia: 674 ha
 
Wieś lokowana na prawie niemieckim już w początkach XIII wieku, wzmiankowana po raz pierwszy w źródłach pisanych w 1218r. jako Lofcovici, następnie w 1534r. jako Lowkowitz. Nazwa wsi wywodzi się od imienia Łowek. Wieś od średniowiecza często zmieniała właścicieli, po czym – w 1561r. – przeszła w ręce hrabiowskiego rodu Oppersdorfów. Zabytki:
  • Wiatrak - zbudowany w 1868 r. z cegły , otynkowany, o formie cylindrycznej i ścianie zwężającej się ku górze. Budowla czterokondygnacyjna, posiada cztery okna zwrócone w cztery strony świata. Obiekt odrestaurowany niedawno przez prywatnego właściciela, został przekształcony na restaurację. Pałac i park pochodzący z przełomu XIX i XX wieku, obecnie stanowi własność prywatną.
  • Kapliczka zbudowana w XIXw., murowana, otynkowana ze sklepieniem krzyżowym i półkolistym.
  • Krzyż przydrożny drewniany z rzeźbą Chrystusa Ukrzyżowanego i u dołu płaskorzeźbą Najświętszej Marii Panny.

 


Opublikował(a): Karol Trinczek Data publikacji: 11-01-2012 09:39
Przewiń do góryPrzewiń do góry