Przejdź do treści strony Przejdź do głównego menu Przejdź do menu "Na skróty"
Strzeleczki

Moszna

Liczba ludności: 322 mieszkańców
Powierzchnia: 729 ha
 
przysiółek Urszulanów
Liczba ludności: 8 mieszkańców
 
 
Wieś lokowana od średniowiecza na prawie niemieckim. Pierwsza pisana wzmianka o wsi pochodzi z 1687r. Nazwa wsi pochodzi od wyrazu moszna, tj. worek, torba – w znaczeniu topograficznym: wgłębienie, dolina. Od roku 1866 właścicielem Mosznej był Hubert Gustaw von Thieie – Winkler, którego spadkobiercy wybudowali słynny zamek.
Zabytki:
  • Zamek w Mosznej, ufundowany przez Thiele-Wincklerów - jedną z najzamożniejszych śląskich rodzin, należy do najwspanialszych zabytkowych budowli na Opolszczyźnie. Odbudowany i rozbudowany został po pożarze, który wybuchł w nocy z 2 na 3 kwietnia 1896 r. (powiększony został w 1913 r). Duże zróżnicowanie kształtów i wysokości, zawiłość układu poszczególnych elementów architektonicznych, wreszcie całkowite zatarcie brył stanowiących korpus każdej z części zamku powoduje, iż trudno jest od razu pojąć koncepcję zawartą w owej budowli. Najciekawsze pomieszczenia w zamku to: reprezentacyjna klatka schodowa z krużgankiem w obecnej kawiarni (cały wystrój z sandałowego drewna), galeria, najbardziej imponujący "gabinet pana" (obecna biblioteka), a ponadto kaplica, salon "pod pawiem", sala myśliwska, stylowe apartamenty - czarny i biały, jadalnia, palmiarnia. Wszystkie te pomieszczenia służą kuracjuszom, niektóre z nich udostępniane są również do zwiedzania. Zamek posiada ogółem 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek. Powierzchnia wynosi 7 tys. m2, kubatura - 65 tys. m3. Początki tej budowli to prawdopodobnie połowa wieku XVII. Najstarsza część zamku w Mosznej jest odbudowanym pałacykiem o barokowych XVIII - wiecznych formach. Dwa boczne skrzydła powstały później. Plan zamku układa się w nieregularny kształt litery U, przy czym skrzydła boczne, dołączone od wschodu i zachodu do środkowej części pałacu, głęboko wchodzą w stronę parku, ujmując z obu stron taras z ozdobną balustradą i reprezentacyjnymi lustrzanymi schodami. Część środkowa, to dawny pałac barokowy, który w roku 1896 prawie doszczętnie spłonął. W tym samym roku odbudowany w pierwotnym kształcie. Do roku 1900 powstała najbardziej okazała część wschodnia, a w latach 1912-14 dobudowane zostało skrzydło zachodnie. Po wojnie użytkowały go różne instytucje, aż do 1972 roku, kiedy w zamku zorganizowany został Wojewódzki Ośrodek Profilaktyczno-Sanatoryjny. Wnętrza zamkowe można zwiedzać. Zamek oferuje również miejsca noclegowe w pięknych zabytkowych wnętrzach. Do dyspozycji gości przeznaczone są pokoje oraz apartamenty z osobną łazienką oraz apartament 5 osobowy posiadający dwie sypialnie.
  • Park o powierzchni 39 ha otaczający zamek. Rośnie w nim 13 dębów szypułkowych (ich wiek: 300-350 lat) i dwie sosny wejmutki (wiek 120 lat). Zachowane do dziś kanały wzorowane na holenderskich i francuskich otoczone są aleją lipową, której wiek ustalono na ok. 200 lat. W parku urzeka swym pięknem czterorzędowa aleja kasztanowa, a także sześciorzędowa aleja czerwonych dębów Park moszeński przecina wiele dróg i ścieżek. Do 1945 roku była tu droga wodna, wiodąca po okolicznych stawach i kanałach. Można było z łodzi oglądać zarówno park, jego ciekawą roślinność, a zwłaszcza piękne azalie, którymi do dziś szczyci się pałac i park w Mosznej. Nie ma tu ani płotów, ani innych ograniczeń, park łączy się bezpośrednio z okolicznymi lasami i polami. Wraz z zamkiem stanowi znakomity przykład połączenia architektury z przyrodą.
  • Dużą atrakcją Mosznej jest Stadnina Koni.Dzięki fachowej opiece, znakomitym warunkom środowiskowym, położeniu z dala od wielkomiejskich ośrodków oraz mając do dyspozycji łącznie ponad 400 ha łąk i pastwisk, sprowadzone tutaj po drugiej wojnie światowej konie, znalazły w Mosznej doskonałe warunki do hodowli i rozwoju. Od 1948 roku Stadnina Koni Moszna prowadzi hodowlę koni pełnej krwi angielskiej w tym zakresie zajmuje od lat czołowe miejsce w gronie polskich hodowców tej rasy.

 

 
Opublikował(a): Karol Trinczek Data publikacji: 11-01-2012 09:39
Przewiń do góryPrzewiń do góry