Przejdź do treści strony Przejdź do głównego menu Przejdź do menu "Na skróty"
Strzeleczki

Przebudowa Rynku zakończona

logo 2 prow.png

Instytucja Zarządzająca PROW 2014 – 2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Operacja pn. Przebudowa Rynku w Strzeleczkach – etap III mająca na celu poprawę warunków życia mieszkańców miejscowości Strzeleczki poprzez przebudowę III etapu Rynku oraz ulicy Wodnej
w Strzeleczkach

 współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania

„Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich”

Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020

 

Przewidywane wyniki operacji: Odnowa centrum miejscowości, która przyczyni się do poprawy warunków życia mieszkańców miejscowości Strzeleczki. Przebudowa ulicy wodnej z obydwu stron pozwoli na lepszy dostęp do unikalnego kompleksu łąk, bo zlokalizowanego praktycznie w centrum miejscowości.

Informujemy Państwa o zakończeniu prac na inwestycji polegającej na „Przebudowie Rynku w Strzeleczkach – etap III”. Rynek odzyskał swój dawny blask zgodnie z wytycznymi  konserwatorskimi, którymi objęty jest układ przestrzenny wsi. Etap III – to ostatni etap przebudowy Rynku w Strzeleczkach.

Przypomnijmy, że pierwszy etap miał miejsce w 2013 r. i obejmował: przebudowę nawierzchni, oświetlenia, nasadzenie zieleni i zainstalowanie elementów małej architektury. Zmodernizowane zostały również parking oraz fontanna.

Etap II zakończył się jesienią 2019 r. i dotyczył zakresem południowej części Rynku oraz ulicy stanowiącej łącznik pomiędzy ul. Kościelną a Rynkiem. Wymieniona nawierzchnia części jezdni
 i chodników z kostki kamiennej i granitowej. Wykonano również nową kanalizację deszczową. Przy zabytkowej studni została zainstalowana nowoczesna lampa solarna.

Etap III przebudowy Rynku rozpoczął się w listopadzie 2019 r. Dotyczył Rynku (odcinek
od strony Urzędu Gminy) a także ulicy Wodnej z obydwu stron. Dzięki sprzyjającej pogodzie prace sprawnie szły do przodu mimo, że były prowadzone również w okresie zimowym. Zgodnie z zamierzeniami wykonano: wymianę nawierzchni części jezdni i chodników z kostki kamiennej i granitowej, nową kanalizację deszczową oraz montaż lampy solarnej.

Dzięki wyremontowanej ulicy Wodnej z obydwu stron mamy atrakcyjnie wyglądające dojście do ścieżki spacerowej wzdłuż rzeki Białka, równolegle do Rynku, licznie uczęszczanej przez mieszkańców Strzeleczek. Inwestycja przyczyniła się do powstania również dogodnego dojścia do mostów na rzece Białka oraz kompleksu łąk położonych zaledwie 200 m od Rynku. Kompleks łąk od północy graniczy z Rzymkowickim Rowem, zaś od południa z rzeką Białą. Jest to unikalny teren, o wysokiej wartości ornitologicznej, jest miejscem występowania derkacza i gąsiorka oraz miejscem lęgowym wielu innych gatunków ptaków.

 

Opublikował(a): Justyna Waligóra Data publikacji: 20-05-2020 14:28
Przewiń do góryPrzewiń do góry