Opłata za korzystanie ze środowiska
Opłata za korzystanie ze środowiska
Opłaty za korzystanie ze środowiska są wprowadzone przepisami ustawy Prawo ochrony środowiska i w praktyce są objęte takimi samymi, a w niektórych przypadkach nawet tymi samymi aktami prawnymi, co podatki wprowadzone prawem podatkowym.
Kogo dotyczą opłaty za korzystanie ze środowiska
Opłaty za korzystanie ze środowiska wnoszą przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a także osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego oraz osoby wykonujące zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki. Opłaty wnoszą również jednostki organizacyjne oraz osoby fizyczne, które korzystają ze środowiska w zakresie, w jakim korzystanie ze środowiska wymaga pozwolenia.
Wysokość opłaty zależy od faktycznego zakresu korzystania ze środowiska:
- Ilości i rodzaju gazów lub pyłów wprowadzanych do powietrza
- Ilości i rodzaju pobranej wody, lokalizacji ujęcia, metod uzdatniania i celu przeznaczenia
- Ilości i rodzaju substancji zawartych w ściekach, od rodzaju ścieków
- Ilości i rodzaju składowanych odpadów
Nie wnosisz opłat z tytułu tych rodzajów korzystania ze środowiska, których półroczna wysokość nie przekracza 400 zł.
Uwaga:
- Niezależnie od wyliczonej kwoty masz obowiązek przesłania formularzy z naliczonych opłat w terminie do końca lipca (za I półrocze) i do końca stycznia następnego roku (za II półrocze) do Marszałka Województwa. Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska przekazujesz informację o wyliczonej kwocie.
- Obowiązek ponoszenia opłat ciąży na wszystkich jednostkach organizacyjnych, bez względu na to, czy ustawa o ochronie środowiska nakłada na nie obowiązek posiadania decyzji o dopuszczalnej emisji.
- Podmiotem obowiązanym do zapłaty jest podmiot faktycznie korzystający ze środowiska, niezależnie od tego, czyją własnością są urządzenia służące do tego korzystania.
Podstawy prawne:
- Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001r. – Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008r., Nr 25, poz. 150 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 27 kwietnia o odpadach (Dz. U. z 2010r., Nr 185, poz. 2243 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 18 czerwca 2009r. w sprawie wzorów wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat (Dz.U. z 2009r., Nr 97, poz. 816 z późn zm.)
-
Obwieszczenie Ministra Środowiska z dnia 26 września 2011r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2012