Przejdź do treści strony Przejdź do głównego menu Przejdź do menu "Na skróty"
Strzeleczki

Przemoc medialna i jej wpływ na zachowywanie się dzieci i młodzieży

 

IMG_0601.jpeg „Przemoc medialna i jej wpływ na zachowanie się dzieci i młodzieży” to temat  zajęć skierowanych do rodziców, zorganizowanych 19 marca w Szkole Podstawowej w Strzeleczkach i Racławiczkach. Spotkanie to prowadził Kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Opolu, psychoterapeuta, Duszpasterz Trzeźwości ks. Marcin Marsollek. Prowadzący bardzo rzetelnie i profesjonalnie zobrazował słuchaczom, ile walorów edukacyjnych można czerpać z szeroko rozumianych mediów (telewizja, Internet, gry komputerowe), ale nie należy zapominać przede wszystkim o tych negatywnych aspektach płynących ze środków masowego przekazu. Psychoterapeuta pokazał rodzicom wiele zdjęć i obrazów, które potwierdziły jego słowa. Dorośli niejednokrotnie przyznawali, że sami doświadczyli takich okoliczności, o jakich ks. Marcin opowiadał, że wiele sytuacji z życia ich i dzieci można porównać do tych opisywanych na spotkaniu.

Ze względu na łatwy dostęp oraz groźne konsekwencje, uzależnienie od mediów staje się coraz bardziej istotnym problemem współczesnej cywilizacji. Jakość kontaktów dorosłych opiekunów z młodzieżą ma fundamentalne znaczenie dla profilaktyki problemów dzieci i młodzieży. Problemy behawioralne, dlatego że dotyczą zwykłych, codziennych aktywności takich jak: korzystanie z komputera czy robienie zakupów mogą być przez dłuższy czas bagatelizowane przez otoczenie. Dobre kontakty młodych ludzi z rodzicami mogą pomagać w szybszym dostrzeganiu tych zagrożeń i sprzyjają podejmowaniu interwencji.

Dzięki doświadczeniu i wiedzy ks. Marcina spotkania były bardzo interesujące. Z opinii uczestników wynika, że przyswoili oni dużo nowej wiedzy, często nie zdawali sobie sprawy z wagi problemu, jaki dotyczy dzieci i młodzież we współczesnym świecie przy tak rozwijającej się technice. Spotkania zostały sfinansowane z budżetu gminy. Zapraszamy wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć we wtorkowych zajęciach, do Szkoły Podstawowej w Dobrej na kwietniowe spotkanie z ks. Marcinem Marsollkiem.

IMG_0602.jpeg IMG_0603.jpeg IMG_0604.jpeg IMG_0605.jpeg

 

 

 

Opublikował(a): Karol Trinczek Data publikacji: 27-03-2013 09:52 Modyfikował(a): Karol Trinczek Data modyfikacji: 27-03-2013 10:00
Przewiń do góryPrzewiń do góry