Przejdź do treści strony Przejdź do głównego menu Przejdź do menu "Na skróty"
Strzeleczki

Zachowaj trzeźwy umysł

Logo trzeźwy umysł.jpeg 

Kolejny raz gmina Strzeleczki przystąpiła do kampanii ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ, której głównym celem jest zmniejszenie występowania zachowań ryzykownych poprzez rozwijanie wśród uczniów na każdym etapie edukacyjnym umiejętności zachwycania się pięknem otaczającej rzeczywistości  i zdolności „zarażania” tym innych. Kampania ta pozwala uczniom rozwijać zainteresowania i pasje, zachęca do współpracy z rówieśnikami i dorosłymi, uczy asertywności, rodzicom pomaga w budowaniu więzi emocjonalnej z dziećmi.
W wychowaniu dzieci i młodzieży nie powinno zabraknąć ukierunkowania na ideały. Umiejętność zachwycania się, dostrzegania wartościowych i pięknych elementów w swoim otoczeniu powoduje, że dziecko potrafi oderwać się od zaspokojenia tylko swoich egoistycznych potrzeb, zauważa potrzeby innych ludzi. Bez tej kompetencji trudno jest marzyć o pięknym i lepszym życiu. Brak zachwytu to brak radości, a przecież radość jest potrzebna i daje siłę. Zdarza się dość często, że uczniowie, którzy nie potrafią znaleźć prawdziwej radości, zadowolenia i satysfakcji, w swoim życiu poszukują namiastek szczęścia          w chwilowej przyjemności. Sięgają po używki lub szukają innych możliwości rozładowania napięć emocjonalnych i nadmiaru energii, stają się agresywni, nieodpowiedzialni.

Cele szczegółowe kampanii ZTU na rok 2013 to:

  • przygotowanie uczniów do niesięgania po substancje psychoaktywne
  • uświadamianie uczniom wartości dostrzegania piękna
  • uczenie dzielenia się zachwytem i radością
  • zachęcanie do udziału w twórczych działaniach lokalnych
  • zachęta do podejmowania nowych wyzwań i eksploracji świata
  • rozwijanie i wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodzicami
  • przekazanie wiedzy o zagrożeniach związanych z substancjami psychoaktywnymi (papierosy, alkohol, narkotyki).

SZKOŁA PODSTAWOWA:

Zadania kampanii 2013 roku realizowane w szkołach podstawowych odbywają się pod hasłem: NA TROPIE PIĘKNA! na tropie piękna.jpeg mały odkrywca.jpeg

Głównym zadaniem dzieci będzie wyodrębnienie w swoim otoczeniu tego, co można określić jako piękne lub co może sprawiać radość. Piękno bowiem mobilizuje do życzliwości i otwartości na drugiego człowieka. Uczniowie niemal dosłownie będą tropić sytuacje dające szczęście.

 

GIMNAZJUM:

Zadania realizowane w gimnazjach odbywają się pod hasłem: UNIKAM ZAGROŻEŃ – DZIELĘ SIĘ PIĘKNEM. u nas najpiękniej.jpeg eksplorator.jpeg Młodzież zbyt rzadko doświadcza szacunku i piękna. Warto zachęcać do odkrywania tych walorów w procesie wychowawczym. Takie wartości trwalej i skuteczniej niż nakazy i zakazy uodparniają młodzież na zagrożenie różnego rodzaju uzależnieniami. Dodatkowo odnalezienie piękna w swoim otoczeniu lub innych rejonach kraju pozwala na pozytywną identyfikację z krajem, stanowi podstawowy czynnik kształtowania się miłości do ojczyzny. Jest też zachętą do podejmowania pracy  i działań na rzecz jej szeroko rozumianego rozwoju.  

Kampania ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ 2013 trwa od kwietnia do listopada. Będzie prowadzona we wszystkich szkołach podstawowych na terenie naszej gminy oraz w Gimnazjum w Strzeleczkach.

 

RODZICE I DZIADKOWIE

Kampania obejmuje ulotki skierowane także dla dorosłych mieszkańców gminy pod hasłem „Doceń piękno Twojego dziecka”  drogi rodzicu.jpeg być razem.jpeg- zwracanie dziecku pozytywnej uwagi, dawanie pochwał, jest zachętą do powtarzania właściwego postępowania. Uznanie jest jedną z form nagrody, warto stosować też inne wyróżnienia, zawsze jednak takie, które rzeczywiście sprawiają dziecku (niekoniecznie tylko rodzicom) przyjemność. Kampania kładzie nacisk na dbanie o swoje zdrowie przez rodziców i dziadków, aby, co jest oczywiste    „By dłużej być razem” ze swoimi pociechami. ZTU oferuje także ulotkę profilaktyczną, w której ujęte są substancje niebezpieczne lub szkodliwe, zawarte w jedzeniu, przede wszystkim dla dzieci.

kofeina słodziki.jpeg patrz co je i pije dziecko.jpeg

Zapraszamy wszystkich do wzięcia aktywnego udziału w realizacji Kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2013.

 

Ulotki do pobrania:

JPEGbyć razem.jpeg (783,83KB)

JPEGdrogi rodzicu.jpeg (563,26KB)

JPEGeksplorator.jpeg (154,53KB)

JPEGkofeina słodziki.jpeg (557,34KB)

JPEGmały odkrywca.jpeg (425,04KB)

JPEGna tropie piękna.jpeg (425,90KB)

JPEGpatrz co je i pije dziecko.jpeg (682,02KB)

JPEGu nas najpiękniej.jpeg (426,41KB)

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Opublikował(a): Karol Trinczek Data publikacji: 05-04-2013 09:50 Modyfikował(a): Karol Trinczek Data modyfikacji: 05-04-2013 10:10
Przewiń do góryPrzewiń do góry