Przejdź do treści strony Przejdź do głównego menu Przejdź do menu "Na skróty"
Zamek w Mosznej

W służbie Polskiego Państwa Podziemnego

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych prezentuje w Opolu wystawę plenerową Żołnierze Legionów i Polskiej Organizacji Wojskowej w służbie Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, przygotowaną przez Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

Wystawa.png

Wystawa przedstawia osiemnaście sylwetek legionistów i peowiaków, którzy w latach 1939–1945 tworzyli struktury Polskiego Państwa Podziemnego, w tym m.in. Leopolda Okulickiego, Kazimierza Sosnkowskiego czy Marii Wittek, pierwszej w historii Wojska Polskiego kobiety, która otrzymała stopień generała. Bogaty materiał ilustracyjny i interesujące teksty biograficzne, przygotowane przez znawców tematu, są niewątpliwą zaletą tej ekspozycji. Przyjęty sposób prezentacji sprawia, że dzieje Legionów Polskich poznajemy przede wszystkim przez pryzmat jednostki,  jej osobistych losów, które nieodłącznie związane były z czynem niepodległościowym podczas I wojny światowej, a później, z walką przeciwko okupantowi niemieckiemu i radzieckiemu. Wśród uczestników tych zmagań znajdują się także powstańcy warszawscy, a wśród nich ci, którzy po upadku powstania trafili do niemieckiej niewoli.

Plansze rozmieszczone są w dwóch miejscach: I część wystawy znajduje się na Placu Jana II w Opolu, natomiast druga część na dziedzińcu Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych przy ulicy Minorytów 3 w Opolu.

 

Wystawa Żołnierze Legionów i Polskiej Organizacji Wojskowej w służbie Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej prezentowana będzie do 28 września br.

Opublikował(a): Laura Nowotny Data publikacji: 20-08-2021 09:51 Modyfikował(a): Laura Nowotny Data modyfikacji: 20-08-2021 09:50
Przewiń do góryPrzewiń do góry