Przejdź do treści strony Przejdź do głównego menu Przejdź do menu "Na skróty"
Zamek w Mosznej

Ćwiczenia OSP z gminy Strzeleczki

W dniu 25 maja 2013 r. w miejscowości Dobra odbyły się ćwiczenia gminne Gminy Strzeleczki z udziałem 8 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz podnośnika z JRG Krapkowice. Plan i założenia do ćwiczeń opracował Komendant Gminny ZG OSP RP w Strzeleczkach – Roman Wyszka. Przebieg ćwiczeń obserwowali: Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Strzeleczkach – druh Marek Kaliński, Wiceprezesi Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Strzeleczkach druhowie Krzysztof Kaletta i Krzysztof Robota oraz przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krapkowicach z-ca Komendanta Powiatowego mł. bryg. Piotr Dudek oraz dowódca JRG st.kpt. Lucjan Lubaszka.             

Miejscem ćwiczeń jednostek OSP Strzeleczki, Dobra, Łowkowice, Moszna, Pisarzowice, Racławiczki, Smolarnia i Zielina był Zakład Produkcji Stolarki Budowlanej FILEX Sp. z o.o. w Dobrej. Założenie dla ćwiczących było następujące „W hali produkcyjnej podczas produkcji dochodzi do uszkodzenia wentylatora wyciągu pyłów i trocin w wyniku czego dochodzi do wybuchu pyłu drzewnego, podczas wybuchu rozwija się pożar trocin w przewodzie wentylacyjnym oraz na hali produkcyjnej, pożar obejmuje 1/3 hali produkcyjnej, filtr pyłów oraz zbiornik do magazynowania trocin 170m3. Podczas wybuchu poszkodowany został jeden z pracowników linii produkcyjnej pozostali pracownicy nie byli w stanie ewakuować osoby poszkodowanej. Ciągiem wentylacyjnym doszło do zadymienia części socjalnej , w której znajdowali się pracownicy, potruciu toksycznymi gazami uległ jeden z pracowników przebywający na stołówce. Poprzez świetlik dachowy ogień objął również część dachu. Po zauważeniu pożaru przez pracowników i próbie ugaszenia gaśnicami proszkowymi wyłączono zasilanie energii elektrycznej, silne zadymienie zmusiło pracowników do ewakuacji z obiektu.”          

Ćwiczenia rozpoczęły się około godz. 10.10 jednostki były alarmowane kolejno według potrzeb taktycznych kierującego akcją przez  Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krapkowicach. Celem ćwiczeń było sprawdzenie czasów dojazdu jednostek do obiektu, doskonalenie oraz utrwalanie wiadomości z taktyk działań gaśniczych podczas gaszenia pożarów wewnętrznych jak i zewnętrznych, w czasie wykonywania ćwiczenia, dowódcy pododdziałów komunikowali się z prowadzącym akcję i pomiędzy sobą za pomocą radiotelefonów nasobnych i radiostacji samochodowych ustawionych na odpowiedni kanał częstotliwości. Ćwiczenie to miało również za zadanie sprawdzić łączność i komunikację między odcinkami bojowymi. Po ćwiczeniach praktycznych odbyła się zbiórka, na której przedstawiciele PSP w Krapkowicach podsumowali przebieg ćwiczenia i ocenił wykonanie zadań przez wszystkie zastępy . Również Prezesi Zarządu Oddziału Gminnego w swoich krótkich wystąpieniach, pozytywnie ocenili przebieg ćwiczenia, Komendant Gminny podziękował strażakom za ich udział w ćwiczeniach oraz olbrzymie zaangażowanie ponieważ sam sprzęt i środki pieniężne nie będą gasiły pożarów do tego trzeba wykwalifikowanej kadry oraz zaangażowania ochotników. Ćwiczenia okazały się dobrym sprawdzianem przygotowania jednostek OSP i sprzętu do prowadzonych działań .
           

Opracował (mor)

MOVDSCN4687.MOV (47,31MB)

MOVDSCN4734.MOV (43,50MB)

 

Opublikował(a): Karol Trinczek Data publikacji: 17-06-2013 12:06 Modyfikował(a): Katarzyna Szałecka-Ptak Data modyfikacji: 28-09-2022 10:55
Przewiń do góryPrzewiń do góry