Reaguj na przemoc
Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie procedury „Niebieskie Karty” to kolejny krok w stronę tworzenia systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W całej Polsce powstały zespoły interdyscyplinarne ds. przeciwdziałania przemocy. Wśród zadań znalazło się rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielania pomocy w środowisku lokalnym stad i nasz udział w realizacji zadań kampanii REAGUJ NA PRZEMOC!
ULOTKA Czy wiesz, jak może Ci pomóc procedura „Niebieskie Karty”
Ulotka przekazuje podstawowe informacje na temat procedury „Niebieskie Karty”. Znowelizowana ustawa wotuwopole przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zobowiązała się do realizacji procedury „Niebieskie Karty”
ULOTKA Czy nadal chcesz o tym milczeć?
Milczenie krzywdzonych osób pozwala sprawcom utrzymywać psychiczną przewagę, ulotki powstały, aby przeciwdziałać temu. Treści przekazywane w tych ulotkach jasno mówią, że nie trzeba się godzić na poniżające zachowania ze strony sprawcy. Jeśli dzieje się krzywda, każdy ma prawo do obrony i wsparcia.
ULOTKA Dowiedz się, jak zatrzymać przemoc!
Informacje w skróconej wersji o korzystnych zmianach w Ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
ULOTKA Nie musisz się na to godzić!
Informacje zawarte w ulotce dotyczą zmian prawnych wprowadzonych z nowelizacją Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz gdzie można znaleźć wsparcie i pomoc.
ULOTKA Bicie i poniżanie nie jest prywatną sprawą!
Ulotka, w której apelujemy do świadków przemocy, aby nie byli obojętni na krzywdę i cierpienie innych. Zwraca uwagę na rolę, jaką w zatrzymaniu przemocy może odegrać zespół interdyscyplinarny
ULOTKA Przeczytaj zanim zostaniesz ukarany!
Ten materiał adresowany jest do sprawcy przemocy, są zawarte informacje o konsekwencjach stosowania przemocy. „Po zmianach prawa ściganie sprawców przemocy w rodzinie jest dużo łatwiejsze”
ULOTKA Nie bądź obojętny. Pomóż!
Skierowana jest do świadków przemocy, gdyż to oni mogą odegrać istotną rolę w procesie informowania zespołu interdyscyplinarnego o konkretnych przypadkach, w których konieczne jest podjęcie działań interwencyjnych.
ULOTKA Masz prawo do obrony i wsparcia!
Informacje zawarte w ulotce skierowane są do osób doznających przemocy. W każdej gminie powstał zespół interdyscyplinarny. To grupa profesjonalistów – policjantów, psychologów, pracowników pomocy społecznej i służby zdrowia.
W materiałach „Reaguj na przemoc!” promuje się powstanie zespołów interdyscyplinarnych oraz poszerzoną procedurę „Niebieskie Karty”, informuje się o telefonie „Niebieska Linia” jako miejscu poszukiwania informacji, pomocy i wsparcia.