Przemoc w rodzinie
Przemoc w rodzinie charakteryzuje się działaniem zamierzonym, skierowanym przeciwko członkom rodziny, naruszającym ich prawa i dobra osobiste oraz powodującym cierpienie i szkody psychiczne i fizyczne. Przemoc odbija się szczególnie niekorzystnie na dziecku zarówno wówczas, kiedy jest ono obiektem przemocy, jak i wówczas, kiedy jest tylko świadkiem.
Przemoc możemy podzielić na:
- Fizyczną (np. popychanie, szarpanie, kopanie, drapanie, szczypanie, uderzanie, duszenie, zamykanie w pomieszczeniu itp.)
- Werbalną, czyli słowną (np. wyzywanie, zawstydzanie, grożenie czy zastraszanie)
- Psychiczną (np. bezpodstawna krytyka, wyśmiewanie, kpienie, ośmieszanie, stalking-nękanie)
- Emocjonalną (lekceważenie, brak zainteresowania, szacunku)
- Ekonomiczną (np. ograniczenie lub pozbawienie środków materialnych, odbieranie pieniędzy)
- Seksualną (np. wymuszone współżycie, wymuszanie nieakceptowanych praktyk seksualnych, gwałt)
- Zaniedbanie (np. wobec dziecka, czy osób starszych – są to sytuacje, w których najbardziej podstawowe potrzeby (np. wyżywienie, ubranie, higiena, ochrona, bezpieczeństwo, opieka lekarska) nie są zaspokojone przez osoby odpowiedzialne).
CYKL PRZEMOCY
Etap I – napięcie, duża złość, gniew, częste kłótnie, wyzwiska
Etap II – wybuch złych emocji: bicie, uderzanie, kopanie, szarpanie, gwałt, popychanie, poniżanie, ubliżanie itp.
Etap III – „Miodowy miesiąc” czas spokoju, obietnic, poprawy, przeprosin, „nie byłem sobą”, „to przez alkohol”, „zmienię się”, „to się nigdy nie powtórzy”
Po etapie III następuje ponownie etap I – wszystkie etapy powtarzają się cyklicznie.
NIKT NIE MA PRAWA CIĘ BIĆ ANI PONIŻAĆ NAJBLIŻSZYCH!
Przemoc wobec rodziny jest przestępstwem, a sprawca ponosi odpowiedzialność za swoje czyny.
JEŚLI JESTEŚ BITA I UPOKARZANA, słyszysz groźby, jesteś zmuszana do poniżających zachowań – nie musisz się na to godzić. Jeśli dzieje Ci się krzywda – masz prawo do obrony i wsparcia ze strony policji oraz zespołu interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, który powstał również w Strzeleczkach.
NIEBIESKA KARTA
- Co to jest?
Niebieska karta to procedura interwencji, której celem jest wzbogacenie oferty pomocy dla ofiar przemocy. Jest ona podjęta w sytuacji, gdy istnieje podejrzenie, że w danej rodzinie pojawia się przemoc. To dokument, w którym zawarte są informacje dotyczące osoby pokrzywdzonej, jej rodziny, sprawcy oraz działań, jakie są proponowane i podejmowane, by pomóc.
- Kto może założyć Niebieską Kartę?
Niebieska Karta może zostać założona przez policję, pomoc społeczną, gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych, jednostki oświaty i ochrony zdrowia. Przekazywana jest do przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego z wnioskiem o powołanie grupy roboczej.
- Czym jest Zespół Interdyscyplinarny?
Zespół interdyscyplinarny to grupa ludzi, która reprezentuje poszczególne instytucje oraz organizacje, a której zadaniem jest przeciwdziałanie przemocy.
- Czym są grupy robocze?
Grupy robocze zwoływane są przez przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego w celu opracowania indywidualnego planu pomocy.