Kampania ZTU w Szkole Podstawowej w Zielinie
W tegorocznej kampanii ZTU wzięli udział uczniowie wszystkich klas . W ramach akcji zrealizowano wiele działań profilaktycznych i edukacyjnych.
Ogromnym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły cieszyły się wydarzenia sportowe organizowane na Dzień Dziecka, Dzień Sportu Szkolnego, w czasie przerw i zajęć SKS.
Piękno, tradycje, gwarę i historię naszego regionu najbardziej poznali uczniowie klasy III biorąc udział w innowacji pedagogicznej „Opolszczyzna-tu jest moje miejsce ” prowadzonej przez Marzennę Stein. W ramach innowacji organizowane były wycieczki po okolicy, spotkania z ciekawymi ludźmi, a także warsztaty, na których uczniowie poznawali tradycyjną sztukę regionu, m.in. pieczenie pierników, malowanie, robienie kroszonek. Z pomocą opiekunki sporządzono broszurki zawierające opisy wykonania tradycyjnych śląskich dań.
Podczas zebrań klasowych wychowawcy przeprowadzili pogadanki z rodzicami na temat zdrowego stylu życia, rozwijania zainteresowań, szukania przez dzieci sportowych wzorów do naśladowania oraz zauważania potrzeb innych ludzi, a także zwracania uwagę na różnego typu zagrożenia, zwłaszcza Internet. Ankiety i rozmowy z uczniami pokazały, że wielu z nich przy komputerze spędza zbyt dużo czasu . Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z zagrożenia płynącego z niekontrolowanego korzystania z Internetu , nie potrafi również sprawdzić z jakich stron korzysta ich dziecko.
Ważnym akcentem były gazetki umieszczane w pracowni przyrodniczej zawierające treści propagujące zdrowy tryb życia oraz zawierające treści informacyjne na temat skutków palenia papierosów, spożywania alkoholu oraz niewłaściwego korzystania z Internetu. Uczniowie klas IV-VI wykonywali plakaty informujące o zagrożeniach . Najciekawsze z nich zdobiły gazetkę pracowni.
Ważne dla uczniów klas młodszych były spotkania z policjantem na temat bezpieczeństwa.
W ramach kampanii wykorzystano program profilaktyczny „Bajkowe spotkania” skonstruowany na podstawie opowiadań Brunona Ferrero oraz „Saper- czyli jak rozminować agresję”, którego celem jest rozbudzenie u odbiorców świadomości odpowiedzialności za własne działania, a także zwiększenie umiejętności radzenia sobie z własną złością oraz z przejawami agresji. Zajęcia (często przybierające formę poważnej zabawy) zostały oparte na fabule opowiadania „Agresja”.
Popularnością wśród uczniów cieszyły się filmy edukacyjne ”Wędrując ku dorosłości”, a zwłaszcza film I „ W rodzinie” i film I „ Rodzinka na ringu”.