Przejdź do treści strony Przejdź do głównego menu Przejdź do menu "Na skróty"
Zamek w Mosznej

Kampania Komisji Europejskiej na temat rozstania w rodzinie międzynarodowej

kampania ue.jpeg

 

Kampania Komisji Europejskiej na temat rozstania w rodzinie międzynarodowej

 

Wzrastająca mobilność obywateli Unii Europejskiej skutkuje rosnącą  liczbą rodzin mających charakter międzynarodowy. Każdy zdaje sobie z tego, że rozstanie w rodzinie jest zawsze trudnym i przykrym wydarzeniem ale gdy ma miejsce w kontekście międzynarodowym, związane z tym trudności i stres są często jeszcze większe.

Unia Europejska podjęła działania mające na celu uproszczenie sytuacji prawnej, wprowadzając przepisy, które usprawnią transgraniczną współpracę na płaszczyźnie sądowej. Mimo to świadomość istnienia tych instrumentów unijnych i dostępności praktycznej pomocy powinna być zwiększana.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej oraz komisarz ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa Viviane Reding, przy współpracy z mediatorem Parlamentu Europejskiego ds. rodzicielskiego uprowadzenia dziecka Robertą Angelilli ogłosiła rozpoczęcie kampanii uświadamiającej w kwestiach opieki nad dzieckiem, prawa do kontaktów z dzieckiem oraz rodzicielskiego uprowadzenia dziecka . Kampania ma na celu informowanie międzynarodowych par na temat przepisów Unii Europejskiej oraz wspieranie umów, które będą  zawierane w najlepszym interesie dziecka.

Dla każdego z powyższych celów Komisja Europejska przygotowała ulotkę oraz krótkie filmy wideo, które można uzyskać w każdym języku Unii Europejskiej. Ulotki są dostępne w postaci papierowej i elektronicznej.

 

Wersje papierowe ulotek

Można zamawiać we wszystkich językach Unii Europejskiej (z wyjątkiem irlandzkiego) za pośrednictwem  witryny stworzonej przez brytyjski oddział organizacji Ecorys: http://uk.ecorys.com/family        

Wersje elektroniczne ulotek

Można znaleźć w serwisie EU Bookshop:

Filmy wideo

Można wyświetlać i udostępniać za pomocą kanału w portalu YouTube należącego do Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości KE.

Film na temat rodzicielskiego uprowadzenia dziecka za granicę: https://e-justice.europa.eu/content_parental_child_abduction-309-pl.do

Opublikował(a): Karol Trinczek Data publikacji: 06-06-2014 15:06 Modyfikował(a): Karol Trinczek Data modyfikacji: 06-06-2014 15:10
Przewiń do góryPrzewiń do góry