Przejdź do treści strony Przejdź do głównego menu Przejdź do menu "Na skróty"
Zamek w Mosznej

Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu

Zagrożenie: Ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania (100 µg/ m³) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

Data wystąpienia15.12.2022 r. godz. 9.00

Przewidywany czas trwania ryzykaod godz. 9.00 dnia 15.12.2022 r. do godz. 24.00 dnia 15.12.2022 r.

Przyczyny: Warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego.

Obszar ryzyka wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10 Prognozowane na dzień 15.12.2022 r. przekroczenie poziomu informowania dla pyłu PM10 obejmuje obszar części miasta Opola, obszary w powiecie brzeskim z częścią miasta Brzeg i miastem Lewin Brzeski, obszary powiatu opolskiego na terenach gmin: Łubniany, Komprachcice, Prószków i Tarnów Opolski, wschodnia część powiatu głubczyckiego z miastem Kietrz, obszary w powiecie nyskim wraz z miastem Nysa i Otmuchów, obszary w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim wraz z miastem Kędzierzyn-Koźle, niewielki obszar w powiecie prudnickim: miasto Głogówek, niewielkie obszary w powiecie krapkowickim z miastem Krapkowice i Zdzieszowice oraz niewielkie obszary w powiecie strzeleckim z częścią miasta Strzelce Opolskie.

Ludność zamieszkująca obszar, na którym w dniu 15.12.2022 r. istnieje ryzyko przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10: ok. 160 tys.

 Możliwe negatywne skutki dla zdrowia

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych. 

Zalecane środki ostrożności

- rozważ ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz jeśli odczuwasz pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła,

- ogranicz wietrzenie pomieszczeń,

- unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza (palenie w kominku).

Wrażliwe grupy ludności:

- ogranicz intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz,

- nie zapominaj o normalnie przyjmowanych lekach,

- osoby z astmą mogą odczuwać objawy (duszność, kaszel, świsty) i potrzebować swoich leków częściej niż normalnie,

Bieżące śledzenie informacji o zanieczyszczeniu powietrza  http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current

PDFPowiadomienie o ryzyku przekroczenia poziomu informowania dla PM10.pdf (255,25KB)
 

Opublikował(a): Laura Nowotny Data publikacji: 15-12-2022 14:08 Modyfikował(a): Laura Nowotny Data modyfikacji: 15-12-2022 14:08
Przewiń do góryPrzewiń do góry