Przejdź do treści strony Przejdź do głównego menu Przejdź do menu "Na skróty"
Strzeleczki

Dożynki Gminne 2023 - podsumowanie

DOŻYNKI GMINNE 2023 w Racławiczkach.

Pierwszy dzień dożynek w gminie Strzeleczki rozpoczął tradycyjnie Oktoberfest zapoczątkowany uroczystym odszpuntowaniem beczki piwa przez Marka Pietruszkę Wójta Gminy Strzeleczki.  Wójt Gminy zaprosił do wspólnego toastu Marcina Morawca- Sołtysa Racławiczek oraz zaproszonych gości i uczestników wydarzenia. Sobotni wieczór zakończył się wspólną zabawą z zespołem BRAXTON.

Niedziela rozpoczęła się od mszy dziękczynnej w kościele pw. Św. Marii Magdaleny w Racławiczkach. Przejazd korowodu ulicami Dziedzic i Racławiczek odbył się przy akompaniamencie parafialnej Orkiestry Dętej ze Strzeleczek.  Mieszkańcy wszystkich sołectw wykazali się niezwykłą kreatywnością i finezją w przygotowaniu wozów dożynkowych oraz koron. Uczestnicy korowodu z ciekawością podziwiali udekorowane posesje przez mieszkańców gminy. Część oficjalną uroczystości zapoczątkowało przekazanie dożynkowego chleba. Wójt Gminy Strzeleczki z rąk Starostów Dożynkowych Kariny Kollek i Andrzeja Kowolika odebrał chleb będący symbolem ciężkiej pracy rolników oraz jedności i przetrwania. Obiecał go dzielić równo i sprawiedliwie, co też uczynił, rozdając go wśród mieszkańców.

W oficjalnej części podziękowania składali również zaproszeni  goście honorowi Marcin Ociepa Wiceminister Obrony Narodowej, Poseł Ziemi Opolskiej, Tomasz Kostuś Poseł na Sejm RP, Maciej Sonik Starosta Krapkowicki oraz  Jan Božovský Starosta  partnerskiej gminy Dvorce z Republiki Czeskiej.

Korony żniwne przygotowało 8 Sołectw (Strzeleczki, Dziedzice, Dobra, Pisarzowice, Komorniki-Łowkowice, Zielina, Kujawy i Racławiczki), każde sołectwo za zaangażowanie i wkład w przygotowanie korony otrzymało nagrodę Wójta w wysokości 800 zł. Dożynkowe pojazdy biorące udział w barwnym korowodzie wprowadzały w zachwyt a komisja oceniająca kreatywność i estetykę wykorzystanych dekoracji stwierdziła jednogłośnie, iż wszystkie zasługują na wyróżnienie w postaci bonów w wysokości 200 zł.

Komisja oceniająca zagrody w Racławiczkach przyznała 3 nagrody pieniężne w wysokości 400, 300 i 200 zł oraz 10 wyróżnień (uhonorowanych koszami upominkowymi o wartości 100 zł) w konkursie na najładniej udekorowaną zagrodę w miejscowościach Racławiczki i Dziedzice.

  • I miejsce zdobył "Szkolny Kurnik" - Racławiczki
  • II miejsce zajęła "Złota Rybka" - Dziedzice
  • III miejsce przyznano Minionkom - Przedszkole w Racławiczkach

Popołudniową część artystyczną święta plonów umilił Koncert Parafialnej Orkiestry Dętej ze Strzeleczek, ciekawy dożynkowy spektakl "Dawno, dawno  temu w Dziedzicach" przygotowany przez przedszkolaków i ich rodziców z Dziedzic, występy dzieci z Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Racławiczkach oraz występ grupy mażoretkowej "Golden Star" z partnerskiej Gminy Dworce.

Koncert Gwiazdy BACIARY przyciągnął tłumy fanów góralskiej kapeli z całej Opolszczyzny i kraju.  Energetyczny, klimatyczny i żywiołowy występ górali został owacyjnie przyjęty przez publiczność.

.Tuż po koncercie odbył się Turniej Sołectw, którego zwycięzcą został  Stefan Tomala z Dobrej.

Kabaret Śląski GRZEGORZA STASIAKA oraz zabawa taneczna z zespołem PRESTO odbyły się na zakończenie uroczystości.

Dziękujemy za udział w tegorocznych Dożynkach Gminnych w Racławiczkach.

 

Filmowy skrót z wydarzenia

https://www.facebook.com/watch/?v=1300075260617558

Galerie zdjęć:

https://www.facebook.com/wojtgminystrzeleczki/posts/pfbid02PHqGev93aNFjCTkKGCzApTFDB7mmnBpyoHhBsnYNgh1GPQbampx2zrKTDaEhyjxWl

https://www.facebook.com/wojtgminystrzeleczki/posts/pfbid0RFQug9bvMX46cs3xaBRP7emJFX7P26ci9VPmZYK1sR4BwsSwzon5g5SSJ4jw8Hozl

https://www.facebook.com/wojtgminystrzeleczki/posts/pfbid0TkmgkfWrAwj8KokTBqNgPQRxf3xGppmN2aJbjRVvtRneb7DUsdj7bUYSykFpvivKl

https://www.facebook.com/wojtgminystrzeleczki/posts/pfbid02UVUKPvMfaAxZtAjv8kEoMt9jrBJbDkQSZ2xt3Vhe2G45NtTomtHAwGwgSXmtFiNMl

Opublikował(a): Katarzyna Szałecka-Ptak Data publikacji: 20-09-2023 10:38
Przewiń do góryPrzewiń do góry