Przejdź do treści strony Przejdź do głównego menu Przejdź do menu "Na skróty"
Strzeleczki

Jesienne podróże

Jesienne podróże

Ustroń, Koniaków, Istebna i Wisła znalazły się na trasie wyjazdu zorganizowanego we współpracy GBP i GOK w Strzeleczkach.

Uczestnicy wycieczki, która odbyła się 12 października mieli okazję odwiedzić Centrum Koronki Koniakowskiej, gdzie mogli oglądać niezwykłą wystawę, bogatą w zabytkowe eksponaty oraz współczesne prace koronczarek,   a także stare fotografie ukazujące w ciekawy sposób ciągle żywą tradycję. O koronkach, ich historii i specyfice pracy koronczarek z pasją opowiedziała założycielka muzeum Lucyna Ligocka-Kohut. Kolejnym punktem, który odwiedzili mieszkańcy gminy Strzeleczki była Kurna Chata Kawuloka w Istebnej. Stary, drewniany dom z 1863 w autentyczny sposób ukazuje warunki, w jakich żyli jego mieszkańcy w drugiej połowie XIX wieku. Tutaj uczestnicy wysłuchali gry na instrumentach pasterskich, a także opowiedzianej z ogromnym humorem gawędy o dawnych czasach. Młody kustosz izby regionalnej swoją opowieścią rozbawił zebranych do łez. W doskonałych nastrojach wycieczkowicze udali się do Ustronia, gdzie czekał na nich pyszny obiad.  Po posiłku, wszyscy chętni wjechali kolejką linową na Czantorię i podziwiali piękne jesienne widoki.

Ponieważ pogoda rozpieszczała uczestników, nie mogło zabraknąć wizyty w Wiśle i czasu wolnego na spokojny spacer, rozmowy, wspólne zdjęcia  i aromatyczną kawę.

 

Opublikował(a): Katarzyna Szałecka-Ptak Data publikacji: 23-10-2023 12:01
Przewiń do góryPrzewiń do góry