OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELI ZWIERZĄT DOMOWYCH
Obowiązki właścicieli zwierząt domowych
,,Los zwierząt jest nierozerwalnie związany z losem człowieka” E.Zola
Psy i koty to najczęściej występujący przedstawiciele królestwa zwierząt towarzyszący człowiekowi w jego życiowej wędrówce. Bez względu na cel jaki przyświeca istocie ludzkiej decydującej się na posiadanie zwierzęcia pewne jest, że podejmując decyzję o jego przysposobieniu zobowiązujemy się do sprawowania nad nim należytej opieki. Ustawy o ochronie zwierząt oraz o ochronie zdrowia i życia zwierząt regulują w sposób szczegółowy powyższe kwestie, o których przypominamy w poniższym zestawieniu.
- Utrzymujący zwierzęta domowe zobowiązani są do zapewnienia im schronienia przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, ze stałym dostępem do światła dziennego oraz możliwością zmiany pozycji ciała, karmieniem odpowiednim pokarmem i stałym dostępem do wody.
- Zabronione jest trzymanie zwierząt na uwięzi krótszej niż 3 m oraz dłużej niż 12 godzin w ciągu doby.
- Zakazane jest umyślne ranienie i okaleczanie zwierząt w tym przycinanie psich uszu i ogonów.
- Zwierzęta chore nie mogą być zmuszane do czynności, które wywołują ból i cierpienie.
- Zabronione jest bicie zwierząt oraz ich złośliwe straszenie i drażnienie.
- Zakazane jest dokonywanie na zwierzętach zabiegów chirurgicznych przez osoby nieposiadające wymaganych uprawnień, wbrew zasadom sztuki lekarsko-weterynaryjnej, bez zachowania koniecznej ostrożności oraz w sposób sprawiający ból, któremu można było zapobiec.
- Miejsce utrzymywania zwierząt musi zapewniać im możliwość przyjmowania naturalnej pozycji ciała, a także być czyste i zadbane.
- Porzucanie przysposobionych zwierząt jest zakazane.
- Niedopuszczalne jest stosowanie okrutnych praktyk wobec zwierząt, w tym organizowanie walk z ich udziałem.
- Zabrania się prowadzenia targów i giełd ze sprzedażą zwierząt domowych i wprowadzania do obrotu psów i kotów poza miejscem ich hodowli i chowu.
- Zakazane jest rozmnażanie psów i kotów w celach handlowych.
- Surowo zabronione jest puszczanie psa bez możliwości sprawowania nad nim kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację opiekuna lub właściciela. Pies może przebywać wolno na terenie ogrodzonej posesji uniemożliwiającej mu jej opuszczenie.
- Każdy pies podlega obowiązkowemu, corocznemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie.
- Osoby zamierzające nabyć bądź rozpocząć hodowlę psów ras uznanych za agresywne zobowiązane są do uzyskania zezwolenia wójta na utrzymywanie w/w zwierzęcia.
Uchylanie się od ciążących na posiadaczu zwierząt domowych obowiązków grozi konsekwencjami karnymi egzekwowanymi przez Policję czy Powiatowego Lekarza Weterynarii. W przypadkach drastycznych zaniechań i zaniedbań względem posiadanego zwierzęcia może zostać wydana decyzja władz gminnych o jego odebraniu i obciążeniu właściciela kosztami wyłapania, transportu i w ostateczności oddania do schroniska bądź domu tymczasowego. Podobne procedury dotyczą wyłapywania zwierząt potencjalnie bezdomnych, które przebywają bez opieki i stanowią zagrożenie dla ludzi. W momencie interwencji lekarza weterynarii w stosunku do psa posiadającego właściciela, który zaniechał swoim obowiązkom względem zwierzęcia, narażając tym samym życie i zdrowie jego oraz innych, zobowiązany jest on do poniesienia kosztów związanych z zapewnieniem mu tymczasowej opieki.