Przejdź do treści strony Przejdź do głównego menu Przejdź do menu "Na skróty"
Zamek w Mosznej

22 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ziemi

ziemia.png

Międzynarodowy Dzień Ziemi – 22 kwietnia 2024 r.

Święto naszej planety jest obchodzone 22 kwietnia. Wydarzenie znane jest również pod nazwą Światowy Dzień Ziemi lub Dzień Ziemi i obchodzone jest corocznie w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą.

Święto to zostało ustanowione w 1970 roku, obecnie jest obchodzone w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku.

Z tej okazji 22.04.2024 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dobrej odwiedzili Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – PSZOK w Łowkowicach. Uczniowie podzieleni byli na trzy grupy. Podczas spotkania przedstawiono zasady funkcjonowania PSZOK i wyjaśniono jak w prawidłowy sposób segregować odpady komunalne wytworzone w gospodarstwach domowych. Uczniowie w trakcie spotkania zwiedzili PSZOK i dowiedzieli się jakiego rodzaju odpady są do niego przyjmowane. Poznali też „drogę” odpadu od momentu przywiezienia, zważenia i umieszczenia w odpowiednim kontenerze, po dalsze jego przetworzenie lub ponowne wykorzystanie np. w procesie recyklingu.

Ponadto z okazji przypadającego święta Ziemi dyskutowano, w jaki sposób każdy z nas swoim codziennym i odpowiedzialnym zachowaniem może pomóc naszej planecie. W trosce o Ziemię warto wprowadzić rozwiązania, które mają korzystny wpływ dla ekologii.

Poniżej zaledwie kilka przykładów, co dobrego możemy zrobić dla środowiska:

 • Zaplanujmy dzień bez samochodu – gdy tylko jest to możliwe zostawiajmy auto w garażu, korzystajmy częściej z roweru czy komunikacji miejskiej, poruszajmy się pieszo.
 • Gdy coś nam się zepsuje, naprawiajmy zamiast wyrzucać.
 • Segregujmy śmieci. Pamiętajmy, że tylko niecałe 10% plastiku podlega recyklingowi dlatego na zakupach starajmy się wybierać produkty w szkle, puszkach lub papierowych opakowaniach.
 • Robiąc zakupy, róbmy je z własną torbą, najlepiej bawełnianą. Woreczki foliowe rozkładają się ponad 400 lat!
 • Oszczędzaj wodę - zakręcaj kran podczas mycia zębów, włączaj w pełni załadowaną pralkę, wybieraj prysznice zamiast kąpieli w wannie, podlewaj ogródek deszczówką, zainwestuj
  w zmywarkę.
 • Zbędną odzież, czy zabawki przekaż innym.
 • Staraj się zawsze wyłączać światło, gdy opuszczasz dane pomieszczenie w swoim domu czy mieszkaniu.
 • Zaopatrz się w butelkę, która jest dodatkowo wyposażona w specjalny filtr, dzięki któremu możemy czerpać wodę z kranu i zdrowo ją spożywać. Rezygnujesz tym samym z częstego zakupu wody w butelkach plastikowych, a w konsekwencji redukujesz liczbę odpadów z tworzywa sztucznego.
 • Zawieź makulaturę do wybranego punktu skupu.
 • Nie marnuj jedzenia: obliczono, że każdy mieszkaniec Polski wyrzuca rocznie aż 235 kg żywności. Aby odwrócić ten trend, staraj się planować posiłki z wyprzedzeniem i kupować dokładnie tyle jedzenia, ile potrzebujesz. Ewentualną nadwyżką podziel się ze znajomymi czy sąsiadem albo zanieś ją do jadłodzielni.
 • Wybierz się na krótki spacer i postaraj się zebrać śmieci chociaż w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.
 • Posadź drzewo: Dzień Ziemi to doskonała okazja do zazielenienia swojej okolicy. Nie zapomnij o podlewaniu sadzonek!

Pamiętajmy, że każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi i odpowiada za utrzymanie dobrostanu naszej błękitnej planety!

7.jpeg

To oczywiste, że Ziemia wymaga podjęcia natychmiastowych działań systemowych, związanych m.in. z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, budową ekologicznych wysypisk śmieci, ochroną ekosystemów czy ograniczeniem stosowania antybiotyków, pestycydów i metali ciężkich w hodowli roślin i zwierząt. Ale zmiany muszą objąć również każdego z nas.

Zmiana codziennych, drobnych nawyków z perspektywy jednostki może wydawać się mało znacząca. Ale ta sama zmiana dokonana przez kilka lub kilkadziesiąt milionów ludzi na całym świecie zainicjuje trend, który może widocznie poprawić komfort życia na naszej planecie i pozwoli przywrócić jej utraconą świetność.

 

Opublikował(a): Katarzyna Szałecka-Ptak Data publikacji: 23-04-2024 11:18
Przewiń do góryPrzewiń do góry