Przejdź do treści strony Przejdź do głównego menu Przejdź do menu "Na skróty"
Zamek w Mosznej

Przyroda

Bardzo ważną sprawą dla atrakcyjności naszej gminy jest fakt, że znaczna część – 30% terenu gminy zajmują lasy. Największym kompleksem leśnym są Bory Niemodlińskie, należące do najważniejszych ekologicznie terenów Opolszczyzny, w których gospodarkę leśną prowadzą nadleśnictwa Prószków, Opole i Tułowice. 

 

Bory Niemodlińskie zasługują na szczególne wyróżnienie z racji swojej wartości historycznej oraz odrębności biologicznej. Przeważają tu lasy iglaste, a dominują sosna z domieszką dębu, świerku i brzozy. Są to lasy w całości uznane za ochronne i bardzo cenne przyrodniczo. Dodatkowo pełnią funkcję wodochronną oraz mają wysokie walory zdrowotne i rekreacyjne dla mieszkańców aglomeracji opolskiej, obfitują w jagody (borówka czarna) i grzyby. Można spotkać tu takie zwierzęta jak: jeleń, sarna, dzik, lis, kuna leśna, piżmak, zając, bażant, kuropatwa, gęś zbożowa, kaczka krzyżówka oraz słonka.

Obszar Borów Niemodlińskich wynosi 48 189 ha, z tego 6400 ha znajduje się w północnej części gminy Strzeleczki - na północ od Dobrej i Strzeleczek.

Działalność gospodarcza na takim obszarze jest prowadzona w sposób nie naruszający stanu względnej równowagi ekologicznej systemów przyrodniczych chronionego terenu. Bory Niemodlińskie to pozostająca część dawnej nieprzebytej puszczy, porastającej w średniowieczu Równinę Niemodlińską pomiędzy Odrą a Nysą Kłodzką.

Oprócz lasów, na terenie gminy bardzo poważną rolę dla podkreślenia piękna, urody krajobrazu i atrakcji turystycznych odgrywają zabytkowe parki w Mosznej, Dobrej i Kujawach.

Park w Mosznej posiada obszar 39 ha, rozciąga się na lewym brzegu dopływu rzeki Białej otaczając przepiękny pałac. Na szczególną uwagę zasługują w nim duże skupiska rododendronów i azalii, które kwitnąc wiosną, przyciągają całe rzesze miejscowych i turystów podziwiających ten cud natury. Warto również zwrócić uwagę na sześć alei obsadzonych dębami, lipami i kasztanowcami. Park w Dobrej o obszarze 39,6 ha rozciąga się wzdłuż rzeki Białej. Ma on charakter parku łęgowego, a głównym walorem są prześliczne łąki widokowe i stawy. Trzeci z parków, najmniejszy - 3 ha, jest umiejscowiony w Kujawach. W jego ciekawym drzewostanie dominują: robinia, olsza czarna i dąb szypułkowy. Rosną tu też przeróżne drzewa ozdobne, a wśród nich: sosna wejmutka, cyprysik błotny, limba biała, klon pospolity lipy i kasztanowce.

Aż 21 sztuk drzew zostało sklasyfikowanych w rejestrze pomników przyrody województwa opolskiego. Są to: dęby szypułkowe, sosny wejmutki i wiąz polny, a rosną w Mosznej, Urszulanowicach i Dobrej.

Krajobraz gminy upiększają i urozmaicają przepływające przez nią rzeki: Osobłoga i Biała a także potoki Bronowicki, Rzymkowicki i Urszulanowicki. Piękna widoków dopełniają cztery duże stawy. Dwa w Mosznej, w tym staw hodowlany zwany ‘Kalusznikiem” i dwa w parku w Dobrej

Tak bardzo zróżnicowane i czyste środowisko przyrodnicze oraz doskonałe położenie sprawiają, że gmina jest atrakcyjnym terenem aktywnych form wypoczynku. Należą do nich: zbieranie jagód i grzybów, spacery alejami parkowymi, odpoczynek nad stawami i rzeczkami, przejażdżki konne bryczkami, czy dłuższe wycieczki (wytyczonymi ścieżkami rowerowymi), które pozwolą na poznanie wszystkich miejscowości naszej gminy, jej dobrych i pracowitych mieszkańców, przepięknych, urokliwych zakątków przyrody i licznych (jak na niewielką gminę) zabytków. 

Opublikował(a): Karol Trinczek Data publikacji: 05-04-2016 10:52 Modyfikował(a): Karol Trinczek Data modyfikacji: 05-04-2016 11:42
Przewiń do góryPrzewiń do góry