Przejdź do treści strony Przejdź do głównego menu Przejdź do menu "Na skróty"
Zamek w Mosznej

Zamek w Mosznej

Początki Zamku w Mosznej to prawdopodobnie połowa wieku XVII. Najstarsza część zamku w Mosznej jest odbudowanym pałacem o barokowych XVIII- wiecznych formach. Dwa boczne skrzydła powstały później. Plan zamku układa się w nieregularny kształt litery U, przy czym skrzydła boczne, połączone od wschodu i zachodu do środkowej części pałacu, głęboko wchodzą w stronę parku, obejmując z obu stron taras z ozdobną balustradą i reprezentacyjnymi lustrzanymi schodami.

Część środkowa to dawny pałac barokowy, który w roku 1896 doszczętnie spłonął, w tym samym roku został  odbudowany w pierwotnym kształcie. Do roku 1900 powstała najbardziej okazała część wschodnia, a w latach 1912- 1914 dobudowane zostały skrzydła zachodnie. Od połowy XIX wieku do roku 1945 posiadłość należała do rodu Thiele-Wincklerów, bardzo bogatych przemysłowców z Miechowic na Górnym Śląsku. 

 

W pięknym zamku są szczególne miejsca: reprezentacyjna klatka schodowa z krużgankiem w obecnej kawiarni, wykonana z drewna sandałowego, galeria, biblioteka, kaplica, salon ,,pod pawiem”, sala myśliwska, stylowe apartamenty – czarny i biały, jadalnia, palmiarnia. Wszystkie te pomieszczeniaudostępnione są do zwiedzania. Zamek oferuje także miejsca noclegowe w pięknych zabytkowych wnętrzach. 

Pałac otacza wspaniały park, uznany za zabytek kultury. Ma on obecnie 39 ha powierzchni. Rośnie w nim 13 dębów szypułkowych i dwie sosny wejmutki. Zachowane do dziś kanały wzorowane na holenderskich i francuskich otoczone są 200- letnią aleją lipową. W parku urzeka swym pięknem czterorzędowa aleja kasztanowa, a także sześciorzędowa aleja czerwonych dębów.

Park moszniański przecina wiele ścieżek i dróg. Do 1945 r. była tu droga wodna wiodąca po okolicznych stawach i kanałach. Możno było z łodzi oglądać zarówno park, jak i ciekawą roślinność, szczególnie cudne azalie, którymi do dziś szczyci się pałac i park w Mosznej. Nie ma tu ani płotów, ani innych ograniczeń, park łączy się bezpośrednio z okolicznymi lasami i polami. Wraz z zamkiem tworzy znakomity przykład połączenia architektury z przyrodą.

Więcej informacji na stronie Zamku w Mosznej

 

Opublikował(a): Karol Trinczek Data publikacji: 05-04-2016 13:28 Modyfikował(a): Karol Trinczek Data modyfikacji: 11-04-2016 11:13
Przewiń do góryPrzewiń do góry