Przejdź do treści strony Przejdź do głównego menu Przejdź do menu "Na skróty"
Zamek w Mosznej

Zawody Strażackie HARTAMAN 2016

W sobotę 2 lipca Wójt Gminy wraz Komendantem Gminnym oraz przedstawicielami OSP gościli w zaprzyjaźnionej gminie  Dvorce w Czechach na zawodach strażackich HARTAMAN 2016.

Zawody odbywały się na zaporze wodnej Slezská Harta. Zapora powstała w latach 1987-1997 na rzece Morawicy. Oprócz zaopatrzenia regionu Ostrawskiego w wodę służy również jako ochrona przed powodziami, miejsce uprawiania wędkarstwa sportowego, hodowli ryb i jako miejsce rekreacji. W zaporze jest elektrownia wodna, którą mieliśmy okazję zwiedzić.

W zawodach, składających się z siedmiu konkurencji, uczestniczyło 52 strażaków z Czech i Polski.

Wszyscy uczestnicy musieli wykonać następujące próby:

  1. podłączenie dwóch węży do motopompy i ich rozwinięcie,
  2. wykonanie 30 uderzeń 15 kilogramowym młotem,
  3. przejście przez mur o wysokości 2 m,
  4. przeciągnięcie manekina o wadze 90 kg na odległość 20 metrów,
  5. wciagnięcie na rusztowanie dwóch węży strażackich,
  6. zwijanie węży

oraz najtrudniejsze zadanie – wbiegnięcie po 300 schodach na szczyt zapory.

Zwycięzca zawodów pokonał przeszkody w czasie 4 minut i 25 sekund.

W czasie wspaniale zorganizowanych zawodów zawodnikom, gościom zaproszonym jak i kibicom dopisywał humor. Do całości dostosowała się pogoda, zawody odbyły się w znakomitej atmosferze. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku w zawodach będą uczestniczyć strażacy z gminy Strzeleczki.

Ponadto mogliśmy, na zaproszenie Komendanta OSP Dvorce - Josefa Gajdoša, zobaczyć remizę strażacką Ochotniczej Straży Pożarnej w Dvorcach. Przed remizą jest krzyż upamiętniający zmarłych strażaków, pod którym złożyliśmy pamiątkowy wieniec.

 

Opublikował(a): Karol Trinczek Data publikacji: 06-07-2016 11:47 Modyfikował(a): Katarzyna Szałecka-Ptak Data modyfikacji: 28-09-2022 10:42
Przewiń do góryPrzewiń do góry