Przejdź do treści strony Przejdź do głównego menu Przejdź do menu "Na skróty"
Strzeleczki

Publiczne Przedszkole z oddziałem integracyjnym w Strzeleczkach

 

Publiczne Przedszkole z Oddziałem Integracyjnym w Strzeleczkach

                    Historia przedszkola w Strzeleczkach sięga do początków XX wieku. Od tego czasu przedszkole funkcjonowało jako „freblówka” prowadzona przez pannę Seidel. W latach 1923-1924 przedszkole przejęły siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek z Głubczyc.
W czerwcu 2009 roku Rada Gminy Strzeleczki uchwaliła powstanie sieci publicznych przedszkoli prowadzonych przez Gminę Strzeleczki, pod nazwą Publiczne Przedszkole z Oddziałem Integracyjnym w Strzeleczkach, w skład których wchodzą oddziały zamiejscowe położone w Dobrej, Komornikach, Pisarzowicach, Dziedzicach, Racławiczkach i Zielinie.

        Praca przedszkola zorganizowana jest w 14 oddziałach (2 oddziały mieszane – 3-4-5-6 latków,  5 oddziałów - 5-6 latków, 6 oddziałów do których uczęszczają dzieci 3-4 letnie i 1 oddział 6 latków), ogółem w roku szkolnym 2020/2021 do przedszkola uczęszcza 262 dzieci.

Zatrudniona w przedszkolu kadra pedagogiczna systematycznie podnosi swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo z wewnętrznych i zewnętrznych szkoleniach oraz studiach podyplomowych. W ramach szkolenia „Karty Grabowskiego w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej” przedszkole otrzymało certyfikat „Szkoła z pasją do matematyki”. Wszystkie oddziały otrzymały certyfikaty „EU Code Week 2020”. W  przedszkolu realizowane są  następujące  programy  wychowania  przedszkolnego:

 • Trampolina – wydawnictwo PWN – program wychowania przedszkolnego
 • Kochamy dobrego Boga – program nauczania religii rzymskokatolickiej w przedszkolach,
 • Program nauczania języka angielskiego „I love Boo” – program języka angielskiego
 • Wir sprechen deutsch – program do nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej – program własny

W przedszkolu realizujemy dodatkowe programy, projekty i innowacje min:

 • Czyste powietrze wokół nas – program realizowany przy współudziale Państwowej Inspekcji Sanitarnej, program edukacji antynikotynowej;
 • Mamo, tato – wolę wodę – program edukacyjny, promujący zdrowe odżywianie
 • Książka moim przyjacielem – autorski program promowania czytelnictwa wśród dzieci.
 • Mały Miś w świecie wielkiej literatury – międzynarodowy projekt rozwijający zamiłowanie najmłodszych dzieci do czytanie książek.
 • Kubusiowi przyjaciele natury - ogólnopolski program edukacji ekologicznej.
 • Język niemiecki z Carlem Orffem – innowacja pedagogiczna
 • Z przedszkolakami kodujemy bez komputera. Nauka programowania przez zabawę – projekt edukacyjny

Przedszkole uczestniczy w następujących ogólnopolskich i międzynarodowych akcjach:

 • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka – obchodzony w całej Polsce w dniu 20 września.
 • Dzień Praw Dziecka – międzynarodowy projekt UNICEF związany z obchodami Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka i przypadającą rocznicą uchwalenia Konwencji                  o prawach dziecka (20 listopada).
 • Do hymnu – ogólnopolska akcja odśpiewania hymnu narodowego z okazji odzyskania Niepodległości przez Polskę.
 • #Szkoła Pamięta – ogólnopolska akcja MEN, której celem jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia lokalne.
 • Razem na Święta – ogólnopolska akcja MEN, której celem jest zarówno zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym, jak również budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych. 

W przedszkolu prowadzone są zajęcia z religii, języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej oraz języka angielskiego. Dodatkowo udzielana jest dzieciom pomoc psychologiczno – pedagogiczna w formie zajęć rewalidacyjnych, logopedycznych, korekcyjno – kompensacyjnych i zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno – społeczne.

Wzbogacono ofertę przedszkola o organizację i udział w wielu imprezach i uroczystościach, warsztatach, spotkaniach teatralnych oraz wycieczkach. Dzieci biorą udział w konkursach i akcjach charytatywnych: konkurs piosenki religijnej, konkursy plastyczny :,,Bioróżnorodna Gmina Strzeleczki”, na najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową, „Segreguję odpady – dbam o dobro Ziemi”, kartka bożonarodzeniową, konkurs kroszonkarski i wiele innych. Przedszkole współpracuje z : Gminnym Ośrodkiem Kultury w Strzeleczkach i Racławiczkach (udział w konkursie plastycznym „Bioróżnorodna  Gmina  Strzeleczki”, występ artystyczny w czasie Gminnego Przeglądu Orkiestr Dętych); CARITAS (występ z przedstawieniem bożonarodzeniowym na  wigilii  dla  samotnych  i chorych); Strażą  Pożarną, Policją, Urzędem  Gminy  w  Strzeleczkach, Pocztą  Polską, Poradnią  Psychologiczno-Pedagogiczną  w  Krapkowicach, Piekarnią w Dziedzicach, Ośrodkiem Zdrowia w Racławiczkach, Gminną Biblioteką Publiczną w Strzeleczkach, Parafiami.

Najciekawsze wydarzenia z życia przedszkola można śledzić na stronie internetowej przedszkola www.przedszkolestrzeleczki.pl

Publiczne Przedszkole z Oddziałem Integracyjnym w Strzeleczkach

 

Oddział w Dobrej

 

Oddział w Dziedzicach

 

Oddział w Komornikach

 

Oddział w Pisarzowicach

 

Oddział w Racławiczkach

 

Oddział w Zielinie

 

Opublikował(a): Karol Trinczek Data publikacji: 07-07-2016 09:57 Modyfikował(a): Justyna Waligóra Data modyfikacji: 28-12-2020 09:37
Przewiń do góryPrzewiń do góry